Výberový vzdelávací spolok, šéfredaktorka Jolana Čurejová.
„S nami sa dohovoríte po rómsky. Napríklad o zvyku rómskeho študenta počas hodín na akademickej pôde nevyjadrovať sa. Ak vás pedagóg požiada o to, aby ste si svoje postoje nechávali len pre seba,“ píše na úvod Jolana Čurejová.
Aktuálna Amenca je totiž predovšetkým o diskriminácii. Na pracovisku, na ulici, dokonca na akademickej pôde. Tiež je o postojoch majority k minorite. „Opakuje sa, ak sa ocitáte v spoločnosti, kde ste vždy stredobodom pozornosti na základe svojej príslušnosti k etniku.“
Okrem nepríjemných otázok a ešte nepríjemnejších odpovedí sa však redakcia rozprávala i s dnes už bývalým veľvyslancom USA Rodolphom M. Valleem.
Denisa Dudyová porovnáva svoje skúsenosti so sociálnou prácou v Česku a na Slovensku. Kým v Českej republike má táto práca už zabehnutý systém, u nás akoby sa stále rozbiehala.
Jaroslav Balvín píše o každoročnej púti Rómov do francúzskeho mestečka Saintes-Maries-de-la-Mer, kam sa chodia pokloniť svätej Kali Sáre. „Jazdci na koňoch idú do mora prví, obklopujú ju a vzdávajú jej česť. Len letmý dotyk jej šiat spôsobuje zázraky.“ Od roku 1935 je púť uznávaným sviatkom katolíckej cirkvi a Kali Sára sa stáva prvou svätou ženou Rómov.
Rómsky študentský občasník Amenca je unikátnym projektom v strednej Európe. Jeho najsilnejšou stránkou je však bezprostrednosť, s akou autori hovoria o svojich zážitkoch.
Autor: tp