MADRID, BRATISLAVA. Španielsko už dávno nie je chudobnejším príbuzným Talianska. Dve južanské krajiny, rozpriestierajúce sa na polostrovoch vybiehajúcich do Stredozemného mora, boli odveky rivalmi. A nielen vo futbale.
V čase, keď bol Pyrenejský polostrov izolovaný Frankovou diktatúrou, patrila naopak krajina pod Apeninami medzi silné industriálne veľmoci. Odvtedy sa však veľa zmenilo.
Madrid teší ekonomika
Teraz, keď obe krajiny čakajú kľúčové parlamentné voľby, Taliani poškuľujú na Madrid so štipkou závisti. Španielsky ekonomický zázrak Il Sorpasso, za ktorý môže najmä boom v stavebníctve, drží už niekoľko rokov hospodársky rast nad tromi percentami. Úroveň, o ktorej môže Rím len snívať. A to napriek tomu, že španielsky pravicový líder Mariano Rajoy útočí na Zapatera.
Eurostat pritom predpovedá, že tento rok dosiahne španielske HDP na hlavu 26 200 eur, čo bude presne o 300 eur viac ako v Taliansku. Aj keď podľa britského týždenníka Economist je životný štandard oboch krajín neporovnateľný. Kúpna sila Talianov síce vysoko prevyšuje španielske čísla, hospodárske výsledky tešia viac Madrid.
Španielsko je ôsmym najväčším investorom na svete, pred Talianskom. Španielska Telefonica kúpila britského operátora O2 a Iberdrola získala energetický gigant Scottish Power.
Naopak, Taliani veľmi rýchlo prišli o dobré postavenie najmä v moderných technológiách. Počítačové impérium Olivetti napríklad úplne položila lacná ázijská konkurencia a vláda je nútená predať aj svoju pýchu leteckú spoločnosť Alitalia.
Úspešná politika ľavice
Keď v roku 2006 vystriedal Romano Prodi v kresle premiéra Silvia Berlusconiho, dávali talianski novinári jeho ľavicovej vláde za vzor práve Zapaterových socialistov. Španielskemu premiérovi sa podarilo nahradiť pravicu a udržať preferencie.
Vo víkendových voľbách by mal José Zapatero podľa odhadov obhájiť svoj post. Pre taliansku ľavicu sú vyhliadky v aprílovom plebiscite oveľa černejšie. Zdá sa, že k moci sa opäť vráti Silvio Berlusconi. Magnát, ktorý je vyšetrovaný pre korupčné kauzy, podľa analytikov svojím príchodom pribrzdí privatizáciu aj boj s mafiou. Ten v posledných rokoch úspešne rozbehla Prodiho vláda.