BRATISLAVA. Do vypredaných mestských kultúrnych centier, plných spokojných žien prichádza v týchto dňoch gratulovať k sviatku žien premiér Robert Fico. Na Slovensku sa MDŽ stále viac oslavuje estrádne. Zhodou okolností aj verejnoprávna televízia práve dnes v hlavnom vysielacom čase odvysiela Miss Universe. MDŽ sa pritom určite spomenie.
O čom sa hovorí na MDŽ inde v Európe? Rada Európy i Amnesty International si dnes pripomínajú násilie páchané na ženách.
Zarábajú stále menej
Európska komisia zasa pripomína privysoké rozdiely v platoch a podiele na moci medzi ženami a mužmi. Priemerná hrubá hodinová mzda slovenského muža je približne o 24 percent vyššia ako plat ženy. Tento rozdiel patrí medzi najvyššie v Európskej únii.
Medzinárodný deň žien na Slovensku časť spoločnosti vnímala po roku 1989 ako komunistický sviatok, kompromitovali ho oslavy so straníckymi funkcionármi a hlúpe kampane. Napriek tomu tradícia pretrváva: od mužov sa ešte často očakáva, že prinesie žene kvet.
Najsilnejšia vládna strana si spolu s premiérom Robertom Ficom naplánovala oslavy v slovenských mestách na prvé dva marcové týždne. Politici v programe súťažia v zábavných disciplínach a hovoria zábavné príhody.
„MDŽ je nanajvýš aktuálny sviatok. Smer si váži úlohu ženy v spoločnosti, a preto chce všetkým ženám vzdať hold a úctu,“ povedala hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová.
Podobne napísalo HZDS, ktoré odmieta spochybňovanie MDŽ z akýchkoľvek politických dôvodov. „Ešte raz sa obraciame k slovenským ženám s poďakovaním za ušľachtilú prácu v prospech nás všetkých.“
Firmy neoslavujú
Slovenská pošta, ktorá má 17- tisíc zamestnancov, si MDŽ nepripomína. Rovnako Tesco. „Prečo by sme mali mať niečo na MDŽ pre svoje zamestnankyne? Nerobíme nič také, nie je to trendy,“ odpovedala hovorkyňa Tesca Oľga Hrnčiarová.
Trendom už nie je ani kreslenie farebných srdiečok v materských školách. „Predtým to bolo neprirodzené. Bola to povinnosť,“ povedala Izabela Holá z bratislavskej materskej školy. Aj včera deti vystrihovali tulipány pre mamy, ale sviatok využila učiteľka s deťmi na to, aby im povedala, že ženy majú rovnaké práva ako muži.
Miss MDŽ
Spokojná je s dnešným dňom riaditeľka súťaže krásy Miss Universe Silvia Lakatošová. Akcia nebola naplánovaná presne na deň žien, ale keď si to uvedomili, veľmi ich to potešilo. „Nová miss bude mať nádherný darček ku dňu žien. Nedostávame kyticu každý deň a sviatkov, kedy si na nás muži spomenú a prinesú nám kvietok, by malo byť viac.“
Právnička z organizácie Občan a demokracia Janka Debrecéniová je o poznanie skeptickejšia a pochybuje či je vôbec čo oslavovať. „MDŽ je memento, ktoré by malo smerovať k tomu, že začneme hovoriť o problémoch žien vážne. Lepšie ako prikladať mu rúško oslavného by bolo zlepšiť postavenie žien. Oslavy majú ženy len udržiavať a často ich aj udržiavali v tých polohách a pozíciách, ktoré sú pre spoločnosť výhodné. “
Kliknite - obrázok zväčšíte.
„Zlé“ ženy nie sú v spoločnosti nikdy populárne
Ženám sa dnes v slovenskej literatúre darí oveľa lepšie ako mužom. Nesmú však písať o feministických témach - to je na Slovensku menšinový žáner.
Ženy sa dnes navonok vôbec nemôžu sťažovať na nedostatok priestoru na sebavyjadrenie. Určite to platí v literatúre. Slovenské autorky napríklad doslova prevalcovali trh.
Táňa Keleová Vasilková je už dávno predávanejšia ako Danielle Steelová. Aj jej nasledovníčky ako Petra Nagyová-Džerengová či Katarína Gillerová sa predávajú v tisícoch, nie stovkách. Zlomené srdcia, Spaľujúca vášeň, Na ceste k sobášu – to sú názvy, ktoré medzi čitateľkami zaberajú najlepšie.
Úspešné autorky
„Ženy sú usilovnejšie. Vidia, čo ide v televízii, a zistili, že to vedia napísať,“ hovorí o úspešných autorkách Martin Chovanec, riaditeľ vydavateľstva Slovenský spisovateľ. Medzi mužmi ťažko nájdete takého úspešného autora.
Konfliktnejšie témy a náročnejšie forma si však musia na Slovensku vystačiť s neporovnateľne menšími nákladmi. Ingrid Hrubaničová, ktorá nedávno vydala vo vydavateľstve Aspekt knihu Láska ide cez žaľúďok, si myslí, že k istým citlivým veciam sa na Slovensku dá len veľmi ťažko vyjadriť. Okamžite sa zhodia zo stola ako „trendové“, hoci boli doteraz v našej literatúre spracované len veľmi povrchne. Jej témou je „zlá žena“, zaujíma ju, akými kritériami ju spoločnosť definuje a ako sa ona sama hodnotí, prečo žena často rezignuje na realizáciu svojich predstáv.
Gregorová – vizionárka
Téma stereotypov spojených s oslavami dňa žien pritom nie je medzi ženami spisovateľkami novinkou.
Už pre šesťdesiatimi rokmi sa spisovateľka Hana Gregorová pri príležitosti MDŽ vyjadrila proti sentimentálnej, skleníkovej výchove žien a proti tomu, aby žena zostávala zavretá medzi štyrmi stenami svojej rodiny.
Práve tým sa podľa nej najviac spreneverí službe rodine. Moderná žena podľa manželky spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského nebude predstierať niečo, čo neuznáva, čo je proti jej presvedčeniu, len aby zachránila dobrú atmosféru a pokoj v rodine. A nebude to žiadať od nej ani muž. Gregorová vo svojej eseji veľmi výrazne predbehla dobu.
Feministky sviatok oslávia
O ženských témach sme hovorili s prekladateľkou JANOU CVIKOVOU z feministického združenia Aspekt.
Čo sa na Slovensku myslí pod „ženskou témou“ ?
„Stačí pozrieť, čo napĺňa ženské prílohy denníkov. Najviac ma fascinujú neustále programy sebazdokonaľovania. Považujem za ponižujúce aj to, že varenie je vždy prezentované ako ženská téma. Ženy boli a sú vo svojich rolách a záujmoch podstatne strakatejšie, než s tým počíta ktorákoľvek „ženská“ príloha“.
Aké témy považujete za dôležité vy?
„Pre mňa je závažná napríklad téma násilia na ženách, či deľba práce medzi ženami a mužmi, ktorá tiež úzko súvisí s nerovným rozdelením moci v spoločnosti. Zborník Aspektu sa preto pýta v titule Aká práca, taká pláca? A keďže sa to všetko začína pri hrách a v škole, dopracúvame aj materiály projektu ruzovyamodrysvet.sk, ktorý sa venuje rodovo citlivej pedagogike.“
Ktorá z týchto tém je pre dnešné Slovensko podľa vás najaktuálnejšia?
„Nechcem, aby sa tie „ženské“ témy hierarchizovali. Veci a životy spolu súvisia, je nezmyselné a škodlivé ich oddeľovať.“
Ako sa cítite úspešné pri presadzovaní vlastných tém v spoločnosti?
„Predajnosť našich publikácií je len zlomkom toho, čo sa predáva z kníh červenej knižnice – to môžeme iným vydavateľom len závidieť.“
Pripomínajú si feministky MDŽ?
„Určite – a čoraz mladšie. Tento deň je dôležitý pre pamäť žien, pre kontinuitu ženskej histórie a ich boja za svoje práva. V tento deň sú aspoň zrazu „ženské“ témy pre médiá zaujímavé. Škoda, že to tak nezostane po celý rok.“
Udrží sa tento sviatok aj v budúcnosti?
„Medzi ľuďmi áno, otázka je skôr, prečo na tej najvyššej politickej úrovni jeho úroveň stále znižujú.“