MADRID, BRATISLAVA. Po desiaty raz od pádu diktatúry budú zajtra Španieli rozhodovať o tom, kto im bude ďalšie štyri roky vládnuť. Keď volili naposledy, tri dni pred plebiscitom otriasli krajinou krvavé teroristické útoky v centre Madridu, ktoré otočili hlasovanie v prospech socialistov.
Dva dni pred tohtoročnými voľbami zažíva Španielsko znovu traumu. Včera popoludní zastrelil neznámy útočník v baskickom mestečku Mondragon bývalého mestského radného a člena vládnej Socialistickej strany Isaiasa Carrascu.
Aj keď sa k vražde zatiaľ nikto neprihlásil, útočník, ktorý 42–ročného Carrascu zastrelil pred jeho ženou a dcérou, podľa ministra vnútra Alfreda Rubalcaba pochádzal zo separatistickej organizácie ETA.
Problémy s Baskami
Opozičná Ľudová strana rovnako ako socialisti po útoku ihneď ukončili svoju predvolebnú kampaň. Bol to práve ľavicový premiér José Zapatero, ktorý si od opozície vyslúžil vlnu kritiky za obnovenie rozhovorov s baskickými separatistami.
Keď v decembri 2006 porušili dvojročné prímerie bombovým útokom na madridské letisko Barajas, bola to pre Zapatera rana, ktorá z neho urobila naivného a neskúseného politika.
Ústretovejší prístup socialistov k autonómnym požiadavkám regiónov ako Baskicko a Katalánsko sa stal jednou z hlavných tém kampane. Konzervatívci vedení Marianom Rajoyom obviňujú vládu, že jej postoj môže viesť k rozštiepeniu Španielska.
Nezvyčajne tesné voľby
Predvolebné prieskumy pasujú za víťaza Zapaterových ľavičiarov, ktorí by mali poraziť pravicu zhruba o štyri percentá. Voľby sú však na španielske pomery dosť tesné. V minulosti vždy vládna strana uhájila aj svoje druhé funkčné obdobie a zakaždým s absolútnou väčšinou. Aj keď je Zapatero populárny pre presadenie práv pre homosexuálne páry, uľahčenie rozvodov a zrušenie povinnej výučby náboženstva na štátnych školách, na silné víťazstvo to nebude stačiť.
Najslabším miestom jeho programu je prisťahovalecká otázka. Veľký počet imigrantov je v krajine problémom a aj niektorým ľavicovým voličom sa viac pozdáva tvrdší prístup, ktorý presadzuje opozícia.
Len dvojtýždňová predvolebná kampaň bola preto veľmi útočná. Vo februárovej televíznej debate medzi lídrami hlavných strán padlo slovo „klamár“ až sedemnásťkrát.
Zapaterovi môže poškodiť až priveľké sebavedomie socialistov. Aj preto premiér vyzýval najmä na volebnú účasť. „Nestačí túžba po víťazstve, treba ísť voliť,“ povedal podľa agentúry AFP na mítingu v Cordobe.
Nutnosť tvrdých reforiem
Vláda si uvedomuje, že ľudia s obavami vnímajú spomalenie hospodárskeho rastu krajiny a neúmerne vysoké ceny nehnuteľností, ktoré sa za posledných desať rokov strojnásobili. Zapatero vysvetľuje, že za dobrým ekonomickým rastom za uplynulé desaťročie stoja najmä peniaze z únie, ktoré teraz prúdia opačným smerom.
Britský týždenník Economist tvrdí, že Španielsko čelí v tomto roku najvážnejšiemu testu od prechodu na euro pred desiatimi rokmi a bude musieť prijať tvrdé štrukturálne reformy. Paradoxne je tak pre obe strany lepšie tieto voľby prehrať, ako vyhrať.
Zapatero je nervózny, lebo si myslel, že voľby budú prechádzkou ružovým sadom.
Mariano Rajoy, líder opozičnej Ľudovej strany
Kliknite - obrázok zväčšíte.