Bratislava 20. apríla (TASR) - Prvých desať dní práceneschopnosti (PN) zamestnanca by mal v rámci pripravovaného zákona o sociálnom poistení hradiť zamestnávateľ. Takýto systém, ako informovala vo štvrtok na pôde Klubu ekonómov Ekonomickej univerzity v Bratislave námestníčka pre úsek sociálnej reformy Sociálnej poisťovne Renáta Bálintová, je bežný aj v iných krajinách, pričom zámerom je odľahčiť systém nemocenského poistenia. V súčasnosti totiž hradí dávky nemocenského poistenia počas celej doby PN Sociálna poisťovňa. "Samozrejme sa uvažuje o tom, že by sa zároveň znížilo percento platieb poistného do fondu nemocenského poistenia poisťovne," uviedla.
Napriek tomu sa námestníčka obáva, že takúto zmenu bude v legislatívnom procese ťažké presadiť, a to predovšetkým vzhľadom na insolventnosť mnohých zamestnávateľov. "Niektorí nedokážu vyplácať ani mzdy," upozornila.
Spomínaným zákonom by sa mal v nemocenskom poistení taktiež posilniť princíp zásluhovosti, teda aby platby do systému zodpovedali vyplácaným dávkam. Podľa súčasnej legislatívy sa totiž vypočítava občanovi nemocenská dávka z maximálnej sumy 350 Sk na deň, a to bez ohľadu na to, z akého vymeriavacieho základu platí. "Ak je teda jeho príjem vyšší ako zhruba 8 000 Sk, viac sa mu oplatí v prípade choroby čerpať dovolenku," upozornila R. Bálintová.
Rôzne "nespravodlivosti" podľa nej existujú aj v systéme dôchodkového zabezpečenia, ktoré by mala reforma sociálneho poistenia odstrániť. Ide napríklad o spôsob výpočtu dôchodku, v ktorom by sa mal zohľadniť celoživotný príjem občana, ako aj niektoré druhy dôchodkov (sociálny, dôchodok manželky). Tie majú skôr sociálny charakter a nebudú v budúcnosti patriť do poistného systému. Mali by sa tiež stanoviť jasné kritériá pre výšku valorizácie dôchodkov a otvorí sa aj otázka dôchodkového veku. Rozsiahle náklady vo výške asi 55 miliárd Sk si vyžiada zavedenie nového kapitalizačného systému, v rámci ktorého sa bude občanom časť poistného akumulovať na ich osobných účtoch.
Ako upozornila R. Bálintová, keďže zákon o sociálnom poistení ako základný zákon sociálnej reformy prinesie rozsiahle zmeny v nemocenskom ako aj dôchodkovom systéme, Sociálna poisťovňa potrebuje minimálne rok, aby sa na jeho aplikáciu pripravila. Potrebné je preto jeho skoré schválenie, keďže účinný by mal byť od januára 2003. Koncom júna sa predpokladá jeho predloženie na pripomienkové konanie.