MADRID, BRATISLAVA. Vládnuci socialisti potvrdili svoju pozíciu favorita z prieskumov verejnej mienky a zvíťazili vo včerajších parlamentných voľbách v Španielsku. Podľa prvých odhadov volebných výsledkov po zatvorení volebných miestností by si mali dokonca posilniť pozíciu spred štyroch rokov.
Odhady španielskej štátnej televízie predpovedali ľavici predsedu vlády José Luisa Zapatera zisk 172 až 176 kresiel v dolnej komore parlamentu. Znamenalo by to, že by socialisti mohli v 350-člennom zbore dosiahnuť dokonca absolútnu väčšinu, čo by im umožnilo vládnuť bez koaličných partnerov. Odhady zisku opozičnej Ľudovej strany sa pohybovali okolo 150 kresiel.
Tradícia pokračuje
Zapatero tak pokračuje v španielskej tradícii. Od pádu diktátorského Francovho režimu v 70. rokoch sa ešte nestalo, aby vláda prehrala voľby po prvom funkčnom období.
Čakajú ho však určite ťažšie štyri roky. Ekonomika stagnuje. V Španielsku je najvyššia nezamestnanosť za posledných desať rokov. Baskickí separatisti po uplynutí prímeria s vládou obnovili v roku 2006 teroristické útoky. Krajina si nevie poradiť ani s množstvom imigratov.
Na všetky tieto problémy upozorňovala vo volebnej kampani Ľudová strana Mariana Rajoya. Podľa odhadov výsledkov však zrejme nezabrali. Pravica mala šance najmä pri nižšej volebnej účasti, tá sa však pohybovala na približne rovnakej úrovni ako pred štyrmi rokmi. Do volebných miestností vtedy prišlo 76 percent voličov.
Vražda politika
Nerozhodnutých Španielov mohla k urnám dotlačiť okrem slnečného počasia aj piatková vražda bývalého mestského poslanca za Socialistickú stranu v baskickom mestečku Mondragom Isaisa Carrascu.
Polícia aj politici z nej vinia baskických separatistov, k zodpovednosti za ňu sa však nikto neprihlásil.
Demokraciu posilní, ak sa na voľbách zúčastnia všetci voliči.
José Luis Zapatero, španielsky premiér
Autor: ma