BANSKOBYSTRICKÝ REGIÓN. Ľudia z dedín banskobystrického regiónu odchádzajú, na rozvoj obcí nie sú peniaze. Chýbajú vodovody a kanalizácia.
Región je na chvoste platových štatistík a má aj najviac ľudí bez práce. Pociťujú to aj starostovia obcí. Ľahšie prežiť a získať na niektoré projekty financie pomáhajú dedinám eurofondy. Dediny a obce sa spájajú do mikroregiónov.
Vstúpili do mikroregiónu
V Olovároch žije 319 obyvateľov. Jedinou pracovnou príležitosťou je Agrospol. Zamestnáva desať ľudí.
„Z obce budú ľudia skôr odchádzať, ako sa sem sťahovať. Svadbu sme tu mali pred štyrmi rokmi. Desať mladých ľudí odišlo za prácou do zahraničia. Tí, čo ostali, bývajú s rodičmi. Takto ušetria na nákladoch za bývanie. Kedysi mladí nechceli žiť s rodičmi. Teraz je to v niektorých prípadoch nevyhnutnosť,“ vysvetľuje starostka Irma Benkočová.
Obec vstúpila spolu s obcami Glabušovce, Zombor, Vrbovka, Čeláre, Kováče do mikroregiónu Ipeľská dolina.
„Spoločne budeme predkladať projekty, aby sme z balíka eurofondov dostali čo najviac,“ hovorí starostka obce v okrese Veľký Krtíš. V Olovároch nie je vodovod ani kanalizácia. Funguje tu cirkevná škola. V jednotriedke sa učí sedem detí.
Z peňazí z fondu vybudovali parčík
Štefan Hubay je starostom obce Štrkovec už dvadsaťosem rokov.
„Hoci sme od Tornale vzdialení len sedem kilometrov, najviac nám chýbajú pracovné príležitosti. Do zahraničia odišlo dvanásť mladých ľudí, medzi nimi aj vysokoškoláci,“ hovorí starosta. „Kedysi tu fungovalo družstvo. Zamestnávalo polovicu dediny. Dnes pracuje v poľnohospodárstve okolo šesťdesiat ľudí,“ hovorí Hubay. Na čerpanie prostriedkov je vraj pripravený.
„Sledujem výzvy. Chceli by sme čo najviac získať na rekonštrukciu obecného úradu a miestnych komunikácií,“ tvrdí.
Za štyristotisíc korún, ktoré obec získala z Európskeho sociálneho fondu, dal starosta vybudovať parčík.
Obce získali počítače
„My v Otročku sme otrokmi peňazí,“ žartuje starosta obce Otročok Július Czenter. „Obecný rozpočet je dva milióny štyristotisíc korún. Z toho na škôlku ide polovica. Na rozvoj obce ostane tristotisíc. S kolegyňou sme zamestnaní len na polovičný úväzok,“ hovorí.
Obec s tristo obyvateľmi vstúpila pred dvanástimi rokmi do mikroregiónu Turiec. Za prácou odišlo približne desať mladých ľudí.
Nemajú prácu
„Skončila som vysokú školu smer sociálna práca. V okrese Lučenec som si nenašla žiadne miesto. Zajtra odlietam do Španielska. Kamarátka mi tam našla miesto v jednom bare, kde sa pohybuje zárobok od 50 do 60-tisíc,“ zdôverila sa 25-ročná Silva. Pochádza z Lovinobane, kde koncom roka 2006 skrachovala magnezitka. Výpoveď dostalo približne štyristo ľudí.
V Banskobystrickom kraji je spolu 313 obcí. Ak z každej rátame priemerne desať ľudí, ktorí odišli za prácou do zahraničia, je to spolu 3130 ľudí.