BRATISLAVA. Vedenie SDKÚ povedie v najbližších dňoch so signatármi výzvy Nastal čas na zmenu boj o bratislavskú krajskú organizáciu.
Prvý boj sa odohrá už o týždeň v utorok, keď bude krajská konferencia.
Bývalý prvý krajský podpredseda strany Branislav Zahradník predpokladá, že sa bude voliť nový predseda. Podľa neho môže Mikuláš Dzurinda navrhnúť do funkcie niekoho z bratislavských poslancov Národnej rady ako Pavla Freša, Tatianu Rossovú, Luciu Žitňanskú. Kandidovať podľa neho môže aj Ivan Mikloš.
Signatári ešte rozmýšľajú, koho do funkcie navrhnú. Uvažujú o Robertovi Kadnárovi, riaditeľovi dopravného podniku. Ten nie je signatárom výzvy, ale podporil ju.
Rossová svoju kandidatúru vylúčila. Podľa nej teraz potrebujú čas na diskusiu. „Nemali sme v Bratislave šťastie na politických lídrov, mali by sme to prelomiť. Medzi poslancami určite sú takí, ktorých by som tam rada videla,“ povedala. Pavol Frešo zasa hovorí, že podstatné je, aby si každý mestský politik uvedomil svoju zodpovednosť a to, či bude rešpektovať uznesenie väčšiny.
Čo SDKÚ urobí, ak boj prehrá, či vylúči všetkých, ktorí výzvu podporia, nepovedali.
Prídu o funkcie?
To, že jeho neúspech je takmer istý, hovorí šéf dopravného podniku v meste Zahradník. Podľa neho signatárov, ktorých strana vylúčila cez víkend zo strany za to, že kritizovali vnútorné pomery v strane verejne, hoci to prezídium strany zakázalo, podporila väčšina mestských poslancov aj poslancov VÚC. Práve títo poslanci rozhodujú o tom, či zostanú ľudia, ktorých Dzurinda navrhol vylúčiť zo strany, vo funkciách, ktoré vďaka členstvu v strane získali.
VIDEO - Zahradník: SDKÚ si strelila niekoľko vlastných gólov
VIDEO - Jaro Krupel
Okrem Zahradníka má takúto funkciu bývalý krajský šéf Valentín Mikuš alebo Vladimír Kovalčík. Mikuš je šéfom podniku OLO (Odvoz a likvidácia odpadu) a Kovalčík podniku Metro. Táto firma zabezpečuje výstavbu pre mesto. Ďalší signatári sú členmi buď predstavenstva, alebo dozorných rád mestských firiem. Dvaja z nich Milan Cílek a Tomáš Korček sú viceprimátormi. Ich, ako aj nominantov v podnikoch môžu z funkcie odvolať iba poslanci mestského zastupiteľstva, respektíve členovia predstavenstva, ktorých zastupiteľstvo volí.
„Bude hľadať akúkoľvek cestu, aby nás dostal z podnikov, aj viceprimátorov, ktorí sa mu vzopreli. Takú podporu, aby to väčšina mestského zastupiteľstva schválila, ani keby sa Ivan Mikloš rozkrájal alebo komukoľvek neviem čo sľúbil, nezíska,“ hovorí Zahradník.
Na otázku, či by z funkcií nemali odstúpiť, pretože patria SDKÚ, hovorí, že na komunálnej úrovni to nefunguje ako vo veľkej politike. „Na meste bola dohoda robená na personálnom princípe. Neboli dávané chlieviky so značkami politických strán.“
Strane to nepoškodí
Politológ Grigorij Mesežnikov si nemyslí, že SDKÚ tento konflikt výrazne poškodí. „V Bratislave sa volebná podpora väčšmi odvíja od orientácií ľudí a účinkovania strany ako celku.“ Regionálni politici podľa neho až taký podiel na úspechu nemajú.
Bratislavský kraj je jediný, kde SDKÚ vyhrala voľby a porazila Smer.
Dzurinda: Videl som niečo veľmi nepekné
Predseda SDKÚ MIKULÁŠ DZURINDA bol včera v Košickom kraji.Zaujímal sa o výstavbu elektrárne v Trebišove. Na otázky SME odpovedal na tlačovej konferencii.
Väčšina poslancov mesta Bratislava aj župných poslancov vraj podporila signatárov výzvy Nastal čas na zmenu. Čo urobíte?
„Nemám túto informáciu, neviem teda odpovedať. Ale viem celkom isto, že naše vnútorné veci si budeme riešiť doma a sami.“
Vylúčite aj tých, ktorí signatárov podporia?
„Už som odpovedal.“
Vylúčení členovia prirovnali vaše konanie k praktikám Vladimíra Mečiara v HZDS.
„To prirovnanie je nepravdivé a nevýstižné. Pravdivé je, že za návrh uznesenia, ktoré som predniesol po rozprave, a všetky príspevky som veľmi pozorne počúval, hlasovali všetci s výnimkou Bratislavy. Z osemnástich hlasujúcich členov prezídia ho podporilo šestnásť. Keď neberiem do úvahy predsedu bratislavského regiónu, jedine pán Liška sa zdržal. Aj to s vysvetlením, že sa vnútorne necítil na to, aby posudzoval iných.“
Na kancelárii Krajskej agentúry SDKÚ v Bratislave niekto vymenil zámky, takže bývalý riaditeľ si nemohol zobrať svoje veci. Viete o tom?
„Jediné, čo viem povedať, že ja som to nebol.“
Signatármi sa má zaoberať stranícky súd SDKÚ. Kto sú jeho členovia?
„Nikdy sme mená členov súdu nezverejňovali. Myslím, že potrebujú skôr anonymitu, pokoj na svoju prácu ako publicitu. Verím a som presvedčený, že sú to zodpovední ľudia. Politická strana nie je ani ochotnícke, ani bábkové divadlo. Netolerovanie pravidiel je začiatok konca každej spoločnosti.“
Bolo vylúčenie signatárov nevyhnutné?
„Dnes som si prečítal, že mi prekážali kritici. To je, ako hovorí klasik, hlboké nedorozumenie. Ja som totiž jediné kritické slovo na moju adresu nepočul. Len som videl, že sa tu organizuje niečo veľmi nepekné, nekalé, čo s obrovskou aroganciou chce ukázať vedeniu strany, že tu bude vládnuť niekto iný.“
Mikuláš Jesenský
Vylúčení môžu zostať členmi klubu SDKÚ
Vylúčení mestskí poslanci sa musia niekam zaradiť.
Poslanci SDKÚ mali v bratislavskej komunálnej politike doteraz najsilnejšie postavenie. Primátor Andrej Ďurkovský (KDH) včera nepovedal, ako sa k nim po ich vylúčení zo strany postaví.
SDKÚ môže žiadať iné strany, aby postupovali tak, ako rozhodlo vedenie. Mestský poslanec Martin Berta (KDH) hovorí, že „stále platí koaličná zmluva a naším partnerom je strana SDKÚ“. Odštiepenci podľa neho môžu vstúpiť do klubu KDH.
Podľa Branislava Zahradníka chcú zostať členmi klubu SDKÚ aj po vylúčení. Šéf klubu Ernest Huska s tým nemá problém. Podľa neho vo funkcii môžu zostať aj viceprimátori.
(lin)
Vylučovanie už bolo
Skúsenosti s vylučovaním majú v HZDS a SNS. Partneri SDKÚ to nekomentujú.
Opoziční partneri SDKÚ sa na vylučovanie vlastných členov nepamätajú.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic hovorí, že aj v KDH je podobný postup dôvodom na disciplinárne konanie, ale „vylúčenie zo strany prichádza do úvahy len v najzávažnejších prípadoch“.
„Pochopte, že ako opoziční kolegovia sa nemôžeme k tomu vyjadrovať,“ povedal Gyula Bárdos z SMK.
Na politickej scéne sa podobne masívne vylučovalo napríklad z SNS a HZDS.
Z SNS v roku 1994 vylúčili predsedu Ľudovíta Černáka a dvoch podpredsedov za to, že nerešpektovali uznesenie ústrednej rady.
Z HZDS tiež v roku 1994 vylúčili platformu okolo Romana Kováča Alternatívu politického realizmu.
( mož)
![]() Porada bratislavských rebelov počas rokovania Ústrednej rady SDKÚ. FOTO SME – MILAN DAVID |