BRATISLAVA. Pre Slovensko bol včera Tibet tabu, pre Česko naopak. Do akcie na podporu občianskych práv sa tam vyvesením tibetských vlajok na budovách radníc zapojilo 348 obcí a pripojilo sa aj ministerstvo životného prostredia vedené zelenými.
Na Slovensku si na ťažkú situáciu Tibeťanov, ktorí pred 49 rokmi povstali proti čínskej nadvláde, spomenuli iba v trenčianskej čajovni Čajpur.
„Hovorili sme, čo sa v Tibete stalo a ako sa tam porušujú ľudské práva,“ povedal organizátor stretnutia v Trenčíne Lukáš Chmelík. Na stretnutí sa zúčastnilo asi 30 ľudí. Medzi nimi aj predstavitelia tibetského budhizmu na Slovensku. Chmelík potvrdil, že nedeľné podujatie bolo jediné na Slovensku.
Tibor Gelien, prezident Spoločnosti priateľov Tibetu hovorí, že na Slovensku nie je vhodný čas na spomienkové akcie. „Naša vláda je viac naklonená čínskej vláde ako tibetskej otázke.“ Naši politici sú podľa neho príliš ustráchaní, aby zaujali rozhodné stanovisko.
Spoločnosť priateľov Tibetu sa pred desiatimi rokmi pokúsila vyvesiť tibetskú zástavu na spomienkovom zhromaždení v Bratislave. Úradník ministerstva zahraničných vecí ich údajne varoval, nech ju zvesia. Odvtedy sa podľa Geliena situácia nezlepšila, skôr naopak. Stretnutia slovenských politikov s dalajlámom boli počas jeho návštevy Slovenska v roku 2000 neoficiálne.
Tibet je súčasťou Číny od roku 1951, keď ho obsadili čínske vojská a odvtedy sú Tibeťania pod čínskym politickým aj kultúrnym tlakom.
Povstanie Tibeťanov v roku 1959 Čína potlačila a dalajláma ušiel do exilu. (rkj)