Železnice pokutujú študentov

Revízori vo vlakoch nechcú uznať študentom vysokých škôl cestovné lístky so zľavou. Tvrdia, že študentské univerzitné preukazy sú neplatné a žiaci nemajú nárok na polovičné cestovné.

Čítačky revízorov si so študentskými kartami nerozumejú.Čítačky revízorov si so študentskými kartami nerozumejú. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Tisíckam študentov železnice od novembra upierajú nárok na polovičné cestovné. Elektronické čipové karty, zabudované v medzinárodných študentských identifikačných preukazoch ISIC, nedokáže totiž nový program v prenosných počítačoch správne prečítať.

Počet prípadov firmu prekvapil

Pokutu a doplatok do výšky plného cestovného požadoval revízor vo štvrtok aj od študentky Vysokej školy múzických umení Kristíny Javorníckej. „Cestovala som z Bratislavy domov do Popradu a revízor mi oznámil, že môj ISIC je neplatný a nemám nárok na zľavu z cestovného.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Všetky univerzitné preukazy sú platné do 31. augusta, čo je na nich aj napísané. Železničná čítačka kariet tvrdí opak. „Revízor mi povedal, že platnosť na karte ho nezaujíma, lebo on vidí v čítačke neplatný preukaz. Vzápätí mi oznámil, že je povinný dať mi pokutu. Po polhodinovej hádke mi pokutu nedal, ale bola to strašná hanba.“

Dano Madarás, vedúci študijného oddelenia Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, už zaznamenal stovky sťažností.

„Problém nevznikol na našej strane, ale na strane železníc a všeobecného používania kariet,“ vysvetlila Mária Vyš­ňovská, ktorá má na Univerzite Komenského na starosti študentské karty.

Branislav Jurčišin, riaditeľ firmy emtest-sk, ktorá zabezpečuje čipové zariadenia do kariet, je z množstva problémov prekvapený. „Železnice a školy nám nahlásili podstatne menej prípadov. Problémov s kartami sme identifikovali približne sedemsto a vyriešili sme ich. Početnejšie sťažnosti sú pre mňa novinkou. Podnetom sa budeme podrobnejšie zaoberať.“

SkryťVypnúť reklamu

Železnice sa ospravedlňujú

„Do našich čítačiek dodala externá firma chybnú verziu softvéru, ktorá v niektorých prípadoch vymazala študentom údaje na čipe karty,“ povedal hovorca Železničnej spoločnosti Milan Čikovský. Čítačky potom považujú karty za neplatné. Študent musí sumu doplatiť a spätne sa jej dožadovať.

„Každému študentovi, ktorý sa oprávnene sťažoval, Železničná spoločnosť preplatila a preplatí sumu, ktorú študent vo vlaku zaplatil. Zároveň sa ospravedlňujeme všetkým študentom, ktorým nie našou chybou spôsobili nepríjemnosti,“ hovorí Čikovský.

Študentom však chýbajú informácie, nevedia, na koho sa majú obrátiť. „Na študijnom oddelení mi poskytli iba čiastočné informácie. Na bratislavskej stanici v pokladnici mi nevedeli poradiť a na internete nemajú železnice žiadne správy ako máme postupovať,“ povedala študentka Soňa Uriková.

SkryťVypnúť reklamu

Do Česka cestujú bez zliav

Slováci, ktorí študujú na českých univerzitách a majú preukaz ISIC, nárok na zľavu nemajú. Hoci ISIC je medzinárodný, študentské preukazy vydané zahraničnými školami na slovenských železniciach neplatia. Karty neobsahujú čip, a tak Železničná spoločnosť zľavu študentom neposkytuje.

Kežmarčan Gerhard Hámor študuje na Masarykovej univerzite v Brne a musí si kupovať na časť cesty lístok v plnej hodnote. „Na informáciách sa čudovali, že nejaké ISIC sú aj mimo Slovenska. Zľavu mi neuznali s odôvodnením, že nárok majú len slovenskí študenti. Ako by som ja nebol Slovák a študent.“

Zahraniční študenti si musia kupovať cestovné lístky za plnú sumu. Podľa Čikovského sa železnice budú zaoberať zľavami aj pre zahraničných študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 257
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 060
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 261
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 077
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 875
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 572
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 344
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu