Lietadlo je blízke firme CIA

CIA doteraz Slovensko nevyužívala ako miesto medzipristátia pri prevážaní väzňov často. Teraz sa to môže zmeniť.

Lietadlo na bratislavskom letisku leteckí nadšenci odfotili už v septembri a v januári znovu.Lietadlo na bratislavskom letisku leteckí nadšenci odfotili už v septembri a v januári znovu. (Zdroj: www.airliners.net)

BRATISLAVA. Záhadné lietadlo na bratislavskom letisku, o ktorom informovala televízia Joj, patrí americkej firme vlastniacej lietadlá v službách CIA.

Podľa Federálneho úradu letectva patrí Boeing 737-300 s registračným číslom N-34315 Wilmington Trust Company, finančnej a lízingovej spoločnosti so sídlom v Delaware.

Tá istá spoločnosť v roku 2006 kúpila lietadlo Gulfstream, ktoré často používali na prevoz podozrivých teroristov. Lietadlo dostalo meno Guantánamo Expres, pretože prevážalo väzňov na americkú základňu, kde Washington držal podozrivých teroristov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Je to jedno z najčastejšie využívaných väzenských lietadiel používaných CIA,“ konštatovala v roku 2006 správa Európskeho parlamentu.

Hovorca spoločnosti Wilmington Bill Benintende tvrdí, že ich spoločnosť nemá s lietadlom z bratislavského letiska nič spoločné. „O tomto lietadle nič neviem. Neviem, čo naše lietadlá robia alebo na čo ich používajú. Naša úloha je administratívna. Neriešime to s našimi klient­mi.“

Lietadlo na bratislavskom letisku prevádzkuje Vision Airlines. Je to spoločnosť so základňami v Las Vegas a v irackom Bagdade.

Najviac zákaziek má od americkej vlády. V roku 2006 lietalo na trase z Bagdadu do Budapešti a následne do Írska a Washingtonu. Iné lietadlá spoločnosti lietali medzi Kábulom a Frankfurtom.

Na bratislavskom letisku si lietadlo už vlani opakovane všimli nadšenci. V novembri pristalo aj v Nórsku na letisku Stavanger a denník Aftenbladet ho označil za lietadlo CIA.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí ani americkí predstavitelia veľa informácií nepovedali.

„Podľa našich informácií ide o komerčné charterové lietadlo. Nemáme k tomu žiadne ďalšie informácie,“ povedal hovorca amerického veľvyslanectva Keith Hughes.

„Celý postup je v súlade so slovenskými i medzinárodnými právnymi normami,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš. „Akékoľvek podrobnosti nebudeme komentovať.“

Europarlament: Pristáli len raz

V správe Európskeho parlamentu, ktorý skúmal lety CIA s ilegálnymi väzňami na palube, sa píše, že Slovensko bolo miestom medzipristátia len jediný raz. Spoločnosť Vision Airlines je však podľa správy sesterskou spoločnosťou Shell company CIA.

Bývalý minister vnútra Vladimír Palko tvrdí, že kým bol v úrade, CIA bratislavské letisko nevyužívala. Ministrom druhej Dzurindovej vlády bol do februára 2006.

SkryťVypnúť reklamu

„Neviem o žiadnych príletoch alebo pristátiach, ktoré by sa udiali so súhlasom slovenskej vlády hovorí Palko. Ministerstvo však podľa neho nemuselo o letoch automaticky vedieť, ak CIA používala letisko neoficiálne. „Spravodajské služby používajú spravodajské metódy.“

Okrem zaparkovaného lietadla vraj na letisku denne pristávajú aj ďalšie podobné stroje. „Priletia proste len tak. Oni totiž nemajú letový plán. Nikto nevystúpi, maximálne sa vymení posádka, ktorú privezú v autách s tmavými sklami. Dotankujú palivo a letia ďalej. Hovorí sa, že odtiaľ letia na Blízky východ,“ citovala televízia Joj svoj zdroj.

Kaliňák: Nie sú podozriví

Minister vnútra Robert Kaliňák však na letoch nevidel nič podozrivé. „Komerčné lety, ktoré spĺňajú všetky ostatné atribúty, nie je dôvod monitorovať, ak nevykazujú nejaké podozrivé okolnosti, čo v tomto prípade nie je,“ povedal televízii.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne reagovala aj hovorkyňa letiska Dana Madunická. „Pristátie lietadla na letisku Milana Rastislava Štefánika bolo v súlade s platnými medzinárodnými dohodami a štandardmi. Nie je v kompetencii letiska vyjadriť sa k ostatným detailom letu, lietadla ani posádky,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 521
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 106
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 159
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 023
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 807
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 531
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu