Sergej Chelemendik z SNSsa chce pre dopravnú nehodu sám vzdať poslaneckej imunity. Právnik upozorňuje, že je to technicky nemožné.
BRATISLAVA. Poslanec SNS Sergej Chelemendik včera tlačovou správou oznámil, že sa dobrovoľne vzdáva poslaneckej imunity. „Urobil som tak v záujme objektívneho a spravodlivého vyšetrenia svojej dopravnej nehody,“ povedal pre TASR.
Chelemendik spôsobil nehodu 1. decembra 2006 na diaľnici medzi Bratislavou a Hornou Stredou. Nevšimol si pred ním stojace vozidlá a narazil do osobného auta. Pri nehode sa zranil jeden človek.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka už požiadal parlament, aby vydal súhlas s trestným stíhaním Chelemendika, ktorý je podozrivý z prečinu ublíženia na zdraví.
„Som prekvapený týmto rozhodnutím, keďže obidve strany, ktorých sa nehoda dotkla, považovali vec za uzavretú,“ tvrdí Chelemendik.
Rozhodne parlament
Právnik Radoslav Procházka hovorí, že Chelemendikov krok nemá z právneho hľadiska nijaký význam. „Je to skôr symbolické gesto, keďže o zbavení imunity rozhoduje parlament.“ Rovnaký názor má aj Trnka. Jeho žiadosťou sa musí najskôr zaoberať mandátový a imunitný výbor, potom o nej rozhodne plénum.
Minárik: Prázdne gesto
„Technicky to možno neurobil správne, ale vnímam to ako ústretový krok,“ povedala predsedníčka výboru Renáta Zmajkovičová zo Smeru.
VIDEO - Minárik, Zmajkovičová a Plško reagujú na Chelemendika
VIDEO: Eugen Korda
„Ide o úplne zbytočné a prázdne gesto, ktoré svedčí o tom, že pán poslanec nepozná ústavu,“ myslí si naopak bývalý poslanec za KDH Pavol Minárik.
Obaja však budú hlasovať za návrh, aby zbavil parlament Chlemendika imunity. „Nejde o politickú kauzu, takže v tom nevidím problém,“ dodal Minárik. Výbor sa bude Trnkovou žiadosťou zaoberať pred začiatkom ďalšej schôdze parlamentu, ktorá sa začne 26. marca.
Včera Chelemendik celý deň nezdvíhal mobilný telefón. Hovorkyňa SNS Jana Benková SME povedala, že ku kauze sa už nebude viac vyjadrovať.
Chelemendik je druhým poslancom, ktorý sa chce dobrovoľne vzdať imunity. V roku 2004 o to parlament požiadala Libuša Martinčeková z SDKÚ, ktorá je obvinená v kauze olejári. V tomto volebnom období ešte neprišiel o imunitu ani jeden poslanec.
Predseda parlamentu Pavol Paška tento týždeň predložil do Národnej rady návrh novely ústavy na zrušenie poslaneckej imunity.
Paškovi na minulej schôdzi vrátili na dopracovanie novelu na zrušenie priestupkovej imunity poslancov, keď ju z koaličných strán Smer, HZDS a SNS podporil iba on sám.