BRATISLAVA. Halové šampionáty, najmä v olympijskom roku, nie sú dokonalou prehliadkou svetovej atletiky.
Niektoré hviezdy zimné súťaže vynechávajú zo zásady, iné si formu iba testujú.
Dolárové bonusy (40-tisíc dolárov za prvenstvo) za dobré umiestnenia a štedré príplatky za svetový rekord (50-tisíc) nie sú až takým motívom ako prestíž zlata z OH.
Šampionát takmer bez prekvapenia
Klasickým príkladom bol prístup topfavoritky na 60 m prek. i adeptky na svetový rekord Susanny Kallurovej. Dcéra jedného z najslávnejších švédskych hokejistov, víťaza štyroch Stanleyových pohárov Andersa Kallura, nenastúpila na finále, lebo ju mierne pichlo v svale.
„Asi by som finále zvládla, možno aj víťazne. V olympijskom roku však nechcem riskovať ani náznakom,“ povedala.
Valencia ničím mimoriadnym, okrem hodnoty Sobolevovej svetového rekordu na 1500 m - 3:57,71 min, neprekvapila.
Rusi stratili prvenstvo
Rusi stratili dominantné postavenie, ktoré si získali v domácej moskovskej hale pred dvoma rokmi. Vyrovnali sa im Američania, prísne matematicky ich aj o čosi predstihli. Obe krajiny získali päť zlatých a tri bronzové, USA päť strieborných, Rusko o jedno druhé miesto menej.
Hodnotenie krajín zo širšieho pohľadu vyznelo remízovo - Rusi mali viac pretekárov v prvej osmičke. Okrem veľmocí získali viac než jednu zlatú ešte etiópski bežeckí suveréni, dovedna tri.
Ďalšie krajiny získali iba jedno prvenstvo, domáce Španielsko jediný bronz.
Z takmer 160 krajín malo 50. zastúpenie v prvej osmičke. Slovensko bolo z tohto pohľadu 45. spolu s Lotyšskom a Holandskom.
Zlato získali takmer výlučne tí, ktorých favorizovali. Výnimkou z pravidla bolo prvenstvo Austrálčanky Tamsyn Lewisovej v behu na 800 m.
Dvadsaťdeväťročná atlétka dosahovala lepšie výsledky ako členka austrálskej štafety 4 x 400 metrov. Na vlaňajších MS v Osake vypadli už v rozbehu. Naša Lucia Klocová, ktorá halové preteky zatiaľ zásadne vynecháva, skončila ďaleko pred ňou.
Hrdinský výkon Belgičanky
Už menším prekvapením bolo víťazstvo belgickej majsterky Európy v skoku do výšky z roku 2006 Tie Hellebautovej v päťboji. Druhá v poradí, Britka Kelly Sothertonová ju predstihla v štyroch disciplínach, ale vo výške prehrala s Belgičankou o 18 centimetrov a 233 bodov.
Hellebautová v záverečnom behu na 800 metrov od únavy padla rukami cez cieľľ. Stačila sa ešte cezeň prekotúľať celým telom. Belgičanka sa po súťaži horko–ťažko, krívajúc, vyštverala k televíznemu stanovišťu. Prihlásila sa aj na výškarsku súťaž, ale účasť po takom namáhavom viacboji na poslednú chvíľu odvolala.
Mutolovej deviaty šampionát
Z desiatich obhajcov titulov uspeli len dvaja - Etiópčanka Meseret Defarová na 3000 m a ruská žrdkárka Jelena Isinbajevová.
Rekordérkou, hoci nie výkonom, sa stala legendárna bežkyňa na 800 m Maria Mutolová (35) z Mozambiku. Na halových MS štartovala deviaty raz.
K veľkým postavám svetových šampionátov pod strechou sa zaradil ziskom štvrtého zlata švédsky výškar Stefan Holm. Toľko nazbierali v minulosti len hviezdy ako Javier Sotomayor (výška), Haile Gebrselassie (1500 a 3000 m), Michail Ščennikov (chôdza) a Sergej Bubka (žrď). Ešte o jeden titul viac má na konte kubánsky diaľkar Ivan Pedroso.
Autor: pf