BRATISLAVA. Dolár včera pokračoval v oslabovaní. Nakrátko sa dal u nás na devízovom trhu kúpiť za menej ako 21 korún. Americká mena sa tak rekordne prepadla.
Slabý dolár výrazne ovplyvňuje cenu ropy. Podľa analytikov ju už nepoháňa len nedostatočná ponuka a vysoký dopyt. Hoci jej zásoby stúpli, cena neklesla. Kapitál sa presúva na trh s ropou, ktorá sa stala investičnou príležitosťou. Objavuje sa špekulačný nákup jednak ako zabezpečenie proti poklesu dolára, ale tiež ako investičná príležitosť. Nárast investičného záujmu na trhu s ropou spôsobilo aj zverejnenie správy analytikov z Goldman Sachs s predpoveďou 200 dolárov za barel v blízkej budúcnosti. Práve táto banka predpovedala aj súčasný nárast ceny ropy.
Za posledných 5 rokov vystúpila cena ropy z 20 na vyše 100 dolárov za barel. Aj porovnanie reálnych cien ukazuje, že ropa dnes stojí zhruba toľko ako počas energetickej krízy v 70. rokoch. Analytici pritom predpokladajú ďalší rast jej ceny.
Včera sa ropa obchodovala okolo 108 dolárov za barel, pričom počas dňa preskočila až 109 dolárov za barel.
Ropa ako investícia
„Cenu ropy zvyšuje obrovský prílev kapitálu na komoditný trh,“ povedal Michal Májek analytik spoločnosti Fimex. „Komodity, a teda aj ropa, sa stali dobrou investíciou. To priťahuje na trh špekulantov.“ Práve obrovský prílev kapitálu na trh je podľa Májeka významným faktorom nárastu ceny ropy.
Aj podľa Jána Bajtoša, analytika spoločnosti Colosseum, ťahá cenu nahor práve špekulatívny kapitál. „Výnosnosť akcií a dlhopisov v minulých mesiacoch neuspokojila investorov, preto hľadajú možnosti alternatívnych investícií,“ povedal .
Slabý dolár, drahá ropa
Prepad amerického dolára sa zatiaľ nezastavil. „Včera krátko predpoludním sa posilnilo euro takmer na 1,55 dolára za euro,“ povedal Vladimír Vaňo, hlavný analytik Volksbank Slovakia. Následne bol kurz znížený protiopatreniami Americkej centrálnej banky.
„Práve vďaka prepadu dolára necíti eurozóna rast ceny ropy,“ povedal Vaňo. Slabý dolár však podľa neho znižuje nielen ochotu predávať, ale aj ťažiť ropu.
Ceny ropy môžu podľa analytika Vladimíra Pikoru zo spoločnosti Next Finance ďalej rásť, keďže dolár ich nebude brzdiť. Na drahej rope podľa Pikoru najviac zarába energetický priemysel, keďže s rastom ceny ropy rastie i cena plynu a elektriny.
Býčia nálada pominie
Okrem slabého dolára, prílevu špekulatívneho kapitálu na trh s ropou má vplyv aj situácia na Blízkom východe. Otázkou je, ako sa bude vyvíjať cena ropy ak sa špekulatívny kapitál z ropného trhu začne sťahovať.
„Očakávam možnosť prudkých cenových výkyvov a pohyb okolo 80 až 120 dolárov za barel. Keď táto býčia nálada dosiahne určitý bod, príde prudký pád,“ myslí si Májek.
Býčia nálada znamená, že obchodníci stavajú na cenový vzostup. V tomto prípade ropy. „Práve ona pritiahla na trh veľké investičné fondy, ale aj drobných špekulantov. Upozorňujem, že po tomto obrovskom náraste príde obrovský pokles,“ povedal Májek.