grafom Janom Zrzavým. Prehliadku spoluorganizoval JAN KUKAL, bývalý úspešný český tenista, tréner a milovník výtvarného umenia, ktorý žije na Slovensku. SME poskytol rozhovor.
Prečo výstavu otváral v Bratislave riaditeľ Národní galerie v Prahe Milan Knížak?
„ Už desiatykrát sme pripravili zaujímavú výstavu pre Galériu mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci. Tentoraz sa nám podarilo priviezť do Bratislavy 89 malieb a kresieb Jana Zrzavého a 27 fotografií z výtvarníkovho súkromia. Prehliadka je veľká vzácnosť, lebo doteraz pán Knížak nedovolil vyviezť z Národnej galérie toľko prác tohto autora, ktorý odkázal Národní galerii celé svoje dielo.“
Prečo ste siahli práve po diele Jana Zrzavého?
„Čoskoro uplynie presne 30 rokov odvtedy, čo bola v týchto priestoroch nainštalovaná jeho posmrtná výstava. Riaditeľ Galérie mesta Bratislavy Ivan Jančár prišiel s nápadom pripomenúť si v profilovej kolekcii dielo tohto veľkého majstra. V Čechách je Zrzavý kultovým autorom a nám sa podarilo zapožičať jeho vrcholné práce aj od súkromných majiteľov .“
Čo znamená kultový autor?
„Popri Františkovi Kupkovi ide o najdrahšieho českého maliara, až za nimi nasledujú ďalší. Aj preto sme si nemohli dovoliť doviezť jeden z jeho zásadných obrazov, lebo súkromný majiteľ žiadal 25-miliónovú poistku.“
Koľko napokon stojí celé poistenie výstavy?
„Je to zatiaľ najväčšia suma, akú sme kedy museli garantovať - 220 miliónov korún.“
Takúto rozsiahlu výstavu organizujete pre Galériu mesta Bratislavy už desiatykrát. Aký bol začiatok?
„Všetko sa to začalo v roku 1996, keď sme vystavili dielo Jiřího Kolářa, svetoznámeho výtvarníka a chartistu, ktorý prišiel osobne do Bratislavy z Paríža. Výstava mala veľký ohlas, a keď sme potom spolu s manželkou zorganizovali posmrtnú výstavu z diela Milana Paštéku, rozhodli sme sa každý rok prísť s niečím krásnym. Neskoršie výstavy Josefa Ladu alebo Alfonsa Muchu som robil aj autorsky.“
Čo vám komplikuje život pri takýchto projektoch?
„Ako vždy - zháňanie peňazí. Pre kultúru je to veľmi ťažké, a hlavne na Slovensku. Každý národ - obzvlášť, ak je to slobodný národ a má vlastný štát - by si mal vážiť svoje kultúrne dedičstvo. Tu to nie je tento prípad. Napríklad, kým na Muchovi sme zaznamenali rekordnú návštevnosť 30–tisíc divákov, keď ľudia v posledných dňoch stáli v štvorstupe v 50-metrovom rade, na slovenských autorov neprišlo ani 5–tisíc návštevníkov.“
Kurátorkou výstavy je Zuzana Novotná z Národní galerie. S čím sa musela v Mirbachovom paláci vyrovnať?
„Prvá štvorcová miestnosť musela byť pre ňu komplikovaná, ale zaujímavo ju poňala ako akýsi prierez celým dielom Jana Zrzavého. Ďalšie časti sú zostavené tematicky. Napríklad krásna je miestnosť s jeho slávnymi bretónskymi zátišiami, ktoré sú vysoko cenené aj vo Francúzsku. Zrzavého tvorba je zahalené závojom tajomna. Niektoré svoje najslávnejšie obrazy namaľoval už ako 17-ročný. Bol to samouk a katastrofálny študent. No mal fantastických poradcov - napríklad Bohumila Kubištu. Sám sa učil od starých majstrov.“
Ako?
„Bol to dokonalý solitér. Podľa jeho slov mu vnukol myšlienku zaoberať sa maliarstvom sám Leonardo da Vinci. Na výstave je aj jeho známa kópia Leonardovho Jana Krstiteľa. Nikoho podobného sme v našom priestore nemali. Kým všetci boli ovplyvnení dobou, on sa nikdy nenechal do ničoho zatiahnuť. Maľoval snové obrazy, obsahujúce hlbokú filozofiu. So zvláštnym prístupom hovoril o náboženských témach a o ženách. Ešte v 20. rokoch minulého storočia ich maľoval dosť veľa, ale neskôr, ako pasívny homosexuál, začal byť k ženám kritický a ironický. No svojej Kleopatry, ktorú maľoval celý život a ktorá je na jednom z plagátov výstavy, sa nevzdal do konca života, rovnako ako Leonardo da Vinci sa nikdy nerozlúčil so svojou Monou Lisou.“
Je ťažké presvedčiť súkromníkov, aby zapožičali svoj vzácny obraz na túto výstavu?
„Napríklad jeden majiteľ trval na tom, že Zrzavého obraz, pod ktorým sa narodil a pod ktorým aj zomrie, neopustí stenu, na ktorej visí. Napokon asi po hodine rozhovoru som si toto dielo odnášal so sebou. Musím byť diplomat, ale pomáha mi aj to, že si ma pamätajú z čias mojej tenisovej kariéry.“