BRATISLAVA. Keď sa Tatranec Peter Hámor vrátil zo strategickej porady s poľskými Piotrami - Pustelnikom a Morawským - a oboznámil s plánmi svoju manželku, rozšírili sa jej zreničky. „Vystrúhali ste veľkú fujaru,“ zareagovala.
Mária Hámorová je riaditeľkou známeho popradského festivalu horských filmov, takže okamžite pochopila, čo si manžel a jeho dvaja poľskí partneri nabrali na rohy.
Už nikdy! A predsa
Peter Hámor stál v deväťdesiatom ôsmom na Evereste. V neslávnej „mečiarovskej“ výprave. Na najvyšší vrch sveta vystúpil s kyslíkom. Potom zistil, že si môže trúfnuť na osemtisícovky aj bez neho. Predvlani vyliezol na tri, vlani na jednu.
Teraz chce vyjsť za tri mesiace na štyri zo štrnástich hlavných. Dovedna na osem, z nich päť s výškou nad 8000 m.
Za všetkým je 56–ročný Poliak Piotr Pustelnik, ktorý má 13 osemtisícoviek. Chýba mu len Annapurna, prvá z osemtisícoviek, na ktorej človek stál, no zároveň hora s relatívne najvyšším počtom obetí.
Keď mu na nej predvlani nevyšiel ani tretí pokus, lebo uprednostnil záchranu oslepnutého tibetského horolezca, zariekol sa: Už nikdy.
Hámor a Morawski sa vlani do Himalájí vybrali bez neho. „My sme boli v kopcoch, on v kancelárii a prišlo mu ľúto,“ vraví Hámor.
The Master Plan
Keď Pustelnik oznámil comeback a predstavil projekt Himalayan Trilogy Reactivation, najrenomovanejšia horolezecká internetová stránka zaznamenala toľko kliknutí ako len po správe o Hillaryho úmrtí, a označila ho za „master plan“.
Tres Pedros letia do hôr už 15. marca z Varšavy. Najskôr ich čaká aklimatizačný výstup na šesťtisícovku Ama Dablam, pokladanú za himalájsky Matternhorn. Potom prídu na rad tri hlavné sústa.
Prvým je samozrejme Annapurna, ktorá chýba Pustelnikovi do osemtisíckovej kolekcie.
Hámor stál na nej už predvlani. „Tentoraz však polezieme severozápadnou stenou Čechov Martiša a Nežerku z roku 1988,“ pripomína.
Z nepálskych Himalájí sa trojica s kameramanom Darekom Zaluským presunie do pakistanského Karakoramu: na himalájske Champs Elysées, ako ľadovec Baltoro nazval francúzsky horolezec a filmový producent Marcel Ichac.
Najťažšie: tri Gašerbrumy
„Najťažšia časť nás čaká na troch Gašerbrumoch,“ myslí si Hámor. Kombináciu G 1 G 2 zvládli ako prví Talian Reinhold Messner a Rakúšan Peter Habeler v roku 1984. „Bolo to jedno z mojich najodvážnejších dobrodružstiev,“ skonštatoval s odstupom legendárny Messner.
Kombinácia G 1, 2, 3 by znamenala prvý kompletný traverz hrebeňa. „Čaká nás dlhý pobyt nad 8000 m. Rátam, že celý traverz môže trvať od šiestich do jedenástich dní,“ tipuje Hámor.
Ide o cesty, nie o vrcholy
„Potom sa budeme buď tešiť, alebo smútiť,“ vraví. „A zvažovať, či sa pred záverečnou fázou vrátime domov, alebo spojíme jar s letom a trojtýždňovú pauzu strávime v Pakistane.“
Prvý traverz troch vrcholov Broad Peaku v roku 1984 bol pionierskym činom dvoch Poliakov – Wojteka Kurtyku a už nebohého Jerzyho Kukuczku. „Bola to naša najštýlovejšia spoločná akcia,“ tvrdí Kurtyka v knihe Slávne výstupy.
Jeho dvaja krajania a Slovák Hámor ju chcú dotiahnuť do logického konca. „Na rozdiel od nich mienime pokračovať až po takzvanú Concordiu, miesto sútoku ľadovcov,“ vysvetľuje Hámor a nadchýna sa: „Na Broad Peaku ma pri pohľade od K 2 uchvátil svojím nádherným kohútím hrebeňom.“
Náš úspešný horolezec dostal včera otázku, či ho neláka predstava vystúpiť na všetkých štrnásť osemtisícoviek.
„Poskladali sme kopce tak, aby sme si užili – podobne ako predvlani. Na tejto expedícii mi ide skôr o cesty, ako o vrcholy,“ odvetil.
Projektv znamení trojok
3 horolezci: dvaja poľskí, jeden slovenský
3 Petrovia: Piotr Pustelnik,Piotr Morawski, Peter Hámor
3 hlavné ciele: Annapurna (8091 m) a dva traverzy
2 x 3: traverzy troch vrcholov: Gašerbrum I. (8068, zvaný aj Hidden Peak), Gašerbrum II. (8035), Gašerbrum III. (7952), resp. severný vrchol Broad Peaku (7550), stredný vrchol (8016) a hlavný vrchol (8047)
![]() |