WASHINGTON, TEL AVIV. Hlavný veliteľ amerických jednotiek na Blízkom východe admirál William Fallon rezignoval. Vraj to zvyšuje šance, že Washington zaútočí na Irán.
Fallon, ktorý má pod palcom problematický región (od Libanonu cez Irak po Pakistan a Afganistan), sa považuje za jediného, kto môže administratívu od útoku odhovoriť. Na konci marca však odchádza do dôchodku. Vo funkcii vydržal rok.
Fallon vyzýval na opatrnosť
Pentagon tvrdí, že názor, že existuje spojitosť medzi Fallonovým odchodom a útokom na Irán, je „absurdný“. Viacerí kongresmani zase americkým médiám povedali, že Biely dom neznesie odpor a Fallona k rezignácii dotlačil.
Rozdielne názory Fallona a ľudí blízkych prezidentovi Bushovi boli verejným tajomstvom. Fallon vyzýval na opatrnosť v Iráne a často sa dostával do sporov s hlavným veliteľom amerických síl v Iraku generálom Davidom Petraeusom. Petraeus je hviezdou Bushovej administratívy, pretože sa mu podarilo znížiť násilie v Bagdade aj počet civilných obetí teroristov.
Hoci generál je admirálovým podriadeným, zdá sa, že mal silnejšie slovo. O Petraeusovi sa teraz podľa denníka Washington Post hovorí ako o jednom z možných Fallonových nástupcov. Fallon sa rozhodol odísť po tom, čo v časopise Esquire vyšiel jeho profil od bývalého profesora vojenskej námornej akadémie Thomasa Barnetta. Ten v ňom admirála vykreslil ako muža, čo sa nechce podieľať na prípadnom vojenskom zásahu proti Iránu a ktorého odchod bude signálom, že sa blíži.
Fallon v profile povedal, že v čase piatich až šiestich akútnych konfliktov si národ nemôže dovoliť byť „hypnotizovaný“ jedným z nich. Na mysli mal Irán.
Príliš nezávislý
Po článku sa vo vojenských kruhoch očakávalo, že admirála disciplinárne potrestajú, lebo prekročil medze, keď hovoril o tom, čo by malo zostať za zatvorenými dverami. Objavili sa aj názory, že admirál si „pustil ústa“, pretože vedel, že tlak na svoje odstúpenie nezvládne.
Politici aj vojaci sa zväčša zhodujú na tom, že Fallon je vynikajúci a skúsený vojak so sklonmi k umiernenosti.
V regióne, kde pôsobí, a v čase, keď v Bushovom okolí súperia umiernení a jastrabi, to mohlo byť plus. Jeho problémom však podľa agentúry Bloomberg bola prílišná nezávislosť nezlučiteľná s postavením vojaka.
„Vynášať spory na verejnosť a do médií ohrozuje základné pravidlá vzťahov medzi armádou a civilným vedením štátu,“ komentoval Fallonovo počínanie vo Washington Post Peter Beaver, ktorý kedysi pracoval pre Bushovu administratívu.