Chávez sa dohodol s Eni

Hoic Venezuela vyvlastňuje,západné koncerny ju neopúšťajú chudobné.

Hugo Chávez sa znárodnením vyhráža už aj majiteľom potravinárskych podnikov. Majú mať vinu na nedostatku niektorých potravín, najmä mliečnych výrobkov.Hugo Chávez sa znárodnením vyhráža už aj majiteľom potravinárskych podnikov. Majú mať vinu na nedostatku niektorých potravín, najmä mliečnych výrobkov. (Zdroj: ČTK/AP)

CARACAS, KOŠICE. „Všetko, čo bolo kedysi sprivatizované, nech­ je znárodnené. Národ by mal znovu získať vlastníctvo v strategických sektoroch,” vyhlásil vlani v januári pri svojej inaugurácii venezuelský prezident Hugo Chávez.

Skutočná podoba znárodňovania sa od proklamovaných zámerov výrazne líši. Nenavidení kapitalisti neodchádzajú z Venezuely s prázdnymi rukami. Príkladom je aktuálna dohoda medzi talianskou firmou Eni a venezuelskou štátnou ropnou spoločnosťou Petróleos de Venezuela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Eni má na venezuelský projekt nachystané 4 miliardy dolárov, čím sa stane najväčším západným investorom v ropnom priemysle v Južnej Amerike od roku 2005, keď Chávez znárodnil ropný priemysel.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze Talianov budú kryté spoločným podnikom s venezuelskou štátnou ropnou spoločnosťou, ktorá získala práva na otvorenie ropného poľa v oblúku rieky Orinoco asi 500 kilometrov južne od Caracasu.

„Je to strategická dohoda," povedal šéf talianskej firmy Paolo Scaroni po podpise zmluvy, ktorou Eni získala 40-percentný podiel v novej spoločnosti. A Financial Times k tomu len pripomína, že Eni tým potvrdzuje stratégiu byť lídrom medzi firmami, ktoré investujú v politicky riskantných krajinách. Ako príklad uvádza denník Líbyu, kde je Eni najväčším ropným investorom.

Kapacita ropného poľa, na ktorom budú Taliani spoločne s Venezuelou tažiť, sa odhaduje na 2,5 miliardy barelov ropy. Od začiatku počítajú s dennou produkciou 30–tisíc barelov ropy, ktorá má do šiestich rokov vzrásť štvornásobne. To by sa blížilo k úrovni desatiny svetovej produkcie.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci na diktátorov

Obchodu predchádzalo finančné vyrovnanie, tento rok vo februári sa Eni a Venezuela dohodli, že venezuelský štát zaplatí v priebehu nasledujúcich siedmich rokov talianskemu Eni 700 miliónov dolárov. Je to odškodné za znárodnenie ropného poľa Dacion v roku 2006.

Venezuela znárodnila ropný priemysel a zahraničným firmám ponúkla menšinový podiel v ťažobnom priemysle. Podobné odškodnenie už akceptovali Chevron, British Petroleum, Total a StatoilHydro.

Odmietol len americký ExxonMobil. Ten síce po dohode Cháveza s Eni zostal v boji s rozhodnutím o znárodnení sám, no pod jeho tlakom venezuelskej štátnej firme súdnou cestou zmrazili v USA, Holandsku a vo Veľkej Británii účty v celkovej výške 12 miliárd dolárov.

Znárodnenie za peniaze

SkryťVypnúť reklamu

Podobne sa znárodňovalo aj v telekomunikáciách, keď za 28,5-percentný podiel americkej spoločnosti Verizon zaplatila Venezuela 572 miliónov dolárov. Podobne od spoločnosti AES odkúpila 82 percent v domácej Electricidas de Caracas za 739 miliónov dolárov.

Hrozbu zoštátnenia už adresoval Chávez aj bankám, súkromným nemocniciam a školám a najnovšie aj potravinárskym podnikom. Venezuelská vláda kontroluje ceny potravín a často núti obchodníkov predávať pod cenu.

Vinníkov nedostatku potravín vidí inde. Sú nimi napríklad mliekarne pod kontrolou Parmalatu a Nestlé, ktoré dokonca obvinil zo zámerného vyvolania nedostatku mlieka v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 254
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 678
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 644
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 280
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 864
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 846
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 654
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 417
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu