BRUSEL. Ekonomika šetrnejšia voči životnému prostrediu ostáva jednou z hlavných priorít únie. Na summite, ktorý sa skončil včera, šéfovia dvadsaťsedmičky potvrdili svoje minuloročné záväzky znížiť emisie a sústrediť sa na energiu z obnoviteľných zdrojov.
Bez dôležitých detailov
Konkrétne cesty k cieľu sa však stále len vytyčujú. Politická zhoda na detailoch by mala padnúť počas tohtoročného a najneskôr budúceho roku.
Predpokláda sa boj medzi priemyselnými štátmi a tými, ktorých ekonomiky sa opierajú viac o služby. To potvrdil i summit.
Najvypätejšia debata sa odohrala okolo možného odchodu energeticky náročných podnikov (ako sú cementáreň, oceliareň, skláreň a iné) do krajín bez prísnych zelených mantinelov.
Priemyselne orientované krajiny vrátane Česka, Slovenska, Estónska, Rumunska, ale tiež Nemecka preto presadili ochranu pre zmienené typy firiem.
Tie budú ušetrené od prísnych zelených pravidiel, ak sa Spojené štáty, India, Čína a ďalší veľkí znečisťovatelia koncom budúceho roka na medzinárodnej konferencii o klíme v Kodani nevydajú na rovnakú cestu. Česi, Slováci a ďalší lobovali za to, aby si elektrárne nemuseli kupovať emisné povolenky v celej výške už v roku 2013, keď má začať fungovať unijná aukčná burza s nimi.
Zainteresované krajiny dostali sľub, že nový systém obchodovania s emisiami nie je nedotknuteľnou témou a riešiť sa bude zvlášť na októbrovom neformálnom summite.
Briti a Francúzi oprášili niekoľkokrát zmienenú a zatiaľ vždy zabitú tému celounijnej zelenej dane.
Sarkozyho neúspech
Britský premiér Gordon Brown prišiel s nápadom zníženej dane sadzby DPH na ekologicky šetrné výrobky a materiály. Neuspel podobne dopadol Nicolas Sarkozy.
Jeho predstava založiť v rámci únie stredomorský podklub, inštitučné spojenie únie a štátov Blízkeho východu plus severnej Afriky, nikoho nepresvedčila.
Francúzsky prezident však presadil, že „Club Med“ bude hlavnou témou euro-africko-blízkovýchodnej schôdzky v polovici júna v Paríži. Poľsko výmenou za to presadilo, že sa väčšia pozornosť Európy uprie na jej východnú hranicu, hlavne na Ukrajinu.
Summit o klíme
Lídri únie sa chcú na detailoch boja s klimatickými zmenami dohodnúť do konca tohto roka.
Malo by sa brániť tomu, aby sa z kontinentu začal sťahovať energeticky náročný priemysel do krajín, kde platia miernejšie alebo žiadne pravidlá.
Mal by sa zásadne zmeniť spôsob obchodovania s povolenkami na vypúšťanie oxidu uhličitého.