TEHERÁN, TEL AVIV. Iránci včera volili svojich poslancov. Iránska vláda, ktorá sa snažila vytvoriť dojem čo najdemokratickejších volieb, vyzývala na čo najväčšiu účasť. Pred volebnými miestnosťami v Teheráne sa podľa agentúry Reuters tvorili rady ešte aj vo večerných hodinách a úrady preto predĺžili hlasovanie o tri hodiny.
Z vysokej účasti si sľubovala vyšší počet kresiel v 290člennom parlamente aj proreformná opozícia. Analytici jej však predpovedali len okolo 40 poslaneckých mandátov, čo z nej na iránskej politickej scéne opäť urobí takmer zanedbateľnú položku.
Málo peňazí i demokracie
Ako to celé dopadlo, sa presne bude vedieť až v polovici budúceho týždňa, keď má volebná komisia zverejniť oficiálne výsledky.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád, ktorého politický osud bude čiastočne závisieť aj od výsledku včerajších volieb, prišiel odvoliť zo Senegalu, kde je na summite islamských krajín.
Voliť bol aj skutočný líder krajiny – ajatolláh Chameneí. Obaja Iráncov vyzývali, aby prišli voliť. Tým sa, hlavne v Teheráne príliš nechcelo.
„Prečo by som mal ísť voliť, keď platím tri doláre za kilo ryže? Veď oni už boli zvolení vopred. Je to celé na smiech,“ povedal agentúre AFP automobilový díler v Teheráne. Upozornil na dva silné motívy včerajších volieb – na to, že boli hlavne o zlej ekonomickej situácii a rastúcich cenách, aj na to, že neboli príliš demokratické.
Takmer dve tisícky kandidátov totiž z boja „vyhodila“ konzervatívna Rada strážcov, čo je nevolený „spolok“ iránskych klerikov a právnych expertov rozhodujúcich takmer o všetkom. Tak si konzervatívci poistili víťazstvo vo voľbách.
Otázkou včera však bolo, ako sa hlasy prerozdelia medzi konzervatívcov, ktorí sa o voličov uchádzali v dvoch blokoch (niektorí kandidáti však kandidovali na oboch kandidátkach).
Vplyv Chameneího vzrastie
V BBC napríklad niektorí experti hovorili, že očakávajú, že sa posilnia príslušníci iránskych Revolučných gárd na úkor kléru. Vzrastie pravdepodobne aj vplyv ajatolláha Chameneího, lebo do parlamentu by sa vraj malo dostať viac mladých radikálov ako zvyčajne.
Reuters či AFP zase zdôrazňovali, že bude dôležité, akí silní z volieb vzídu takzvaní umiernení konzervatívci, ktorí sa netaja kritikou radikálnej politiky prezidenta Ahmadínedžáda.
Tá podľa nich vedie len k väčšej izolácii krajiny. Ich zisk by potom mohol znížiť Ahmadínedžádove šance na znovuzvolenie. Mohol, ale nemusel, pretože na iránskom vidieku má prezident stále veľa obdivovateľov. Tým sa páči jeho ostrá reč a ani toľko netpia zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou a zvyšujúcimi sa cenami potravín ako iní obyvatelia miest.
Autor: mik