TEHERÁN, TEL AVIV. Iránske parlamentné voľby sa skončili bez veľkých prekvapení. Pri moci sa udržia konzervatívci, ktorí získali okolo 70 percent hlasov. Vo voľbách však dobre obstála aj reformná opozícia a zdá sa, že posilnili konzervatívni odporcovia prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda.
„V novom parlamente sa zvedie veľa bitiek. Ahmadínedžád sa mu nebude chcieť podvoliť a poslanci zase budú upravovať ním navrhnuté zákony podľa svojich želaní,“ odhadoval pre AP iránsky politológ Said Lajlaz.
Neisté znovuzvolenie
Výsledky volieb tiež naznačujú, že znovuzvolenie prezidenta Ahmadínedžáda (na snímke Reuters) budúci rok nebude až také isté. Hoci tí konzervatívci, ktorí stoja na jeho strane, získali najviac hlasov, jeho odporcovia tiež posilnili a ak sa spoja s časťou nezávislých a reformistov, mohli by mu narobiť problémy.
Očakáva sa napríklad, že prezidenta budú tlačiť do disciplinovanejšej ekonomickej politiky. Irán zápasí s vysokou infláciou a nezamestnanosťou. Mnohí z toho obviňujú práve Ahmadínedžáda, ktorý sa podľa nich viac ako na sociálnu situáciu Iráncov sústreďuje na ostré výpady voči Západu a Izraelu.
Po piatkových voľbách si pochvaľovali hlavne reformisti. Napriek tomu, že Rada strážcov ešte pred voľbami zakázala kandidovať dvom tisíckam ich prívržencov, dosiahli slušný výsledok. Svojich 24 kresiel (respektíve 34 - niektorí nezávislí kandidáti boli vlastne skrytými reformistami) označujú za víťazstvo.
„Bol to nerovný boj a my môžeme vyhlásiť víťazstvo. Prívrženci vlády utrpeli výraznú porážku,“ citoval Reuters hovorcu iránskych reformistov.
Možný súper
Analytici si tiež všimli, že vo voľbách uspel muž, ktorý by sa proti Ahmadínedžádovi mohol postaviť v prezidentských voľbách. Je ním bývalý jadrový vyjednávač Ali Laridžani. Toho pred pár mesiacmi prezident z postu vyhodil, lebo sa mu zdal príliš mäkký. Jeho priaznivci teraz navrhujú, aby sa stal šéfom parlamentu.