Samosprávne kraje musia územie Slovenska rozdeliť na tisícky lekárskych obvodov.
BRATISLAVA. Všeobecný lekár, gynekológ a zubár by mali od 31. marca prijať každého, ktorý býva v ich obvode, bez ohľadu na to, koľko pacientov už majú. Za ktorým lekárom človek môže zájsť, však môže byť jasné až o niekoľko dní alebo týždňov neskôr.
Úrady krajskej samosprávy musia každú obec a v mestách každú ulicu prideliť nejakému lekárovi. Hovorkyňa ministra zdravotníctva Silvia Horváthová potvrdila, že túto povinnosť im zákon ukladá až „dňom 31. marca 2008“.
Napríklad Trnavský samosprávny kraj obvody určí po 31. marci, povedala Eva Pristašová z jeho úradu. „V súčasnosti pripravujeme podklady.“
Štefan Köhler, riaditeľ odboru zdravotníctva žilinského úradu, zasa tvrdí, že „niektoré okresy sú už ukončené“, a rozhodnutia posielajú jednotlivým lekárom.
V Prešovskom kraji bude väčšina obvodov známa do 31. marca, tvrdí Július Zbyňovský, lekár samosprávneho kraja. „Máme niekoľko nejasných obvodov, ktoré budeme riešiť po tomto termíne, v priebehu apríla.“
Zákon nehovorí, aký veľký má byť jeden obvod. „Tak sa môže pokojne stať, že jeden lekár bude mať pridelených sto pacientov, iný trebárs päťtisíc,“ hovorí zubár a poslanec prešovskej župnej samosprávy Cyril Václav. Napríklad v Bratislave na stomatológa pripadá asi 900 pacientov, v okrese Kežmarok 3400, tvrdí.
Úrady viac–menej vychádzajú z rajonizácie, ktorá prestala platiť 1. januára 2005. V Prešovskom kraji pôjde o 1055 obvodov, v Banskobystrickom asi o 900, v Žilinskom to môže byť 785.
Lekárom ide o veľa. „Najlepší je obvod, ktorý nemá veľký rádius, nežijú tam asociáli, väčšinu obyvateľstva netvoria starí ľudia, a príjmy obyvateľov sú dostatočné,“ hovorí košická detská lekárka Eva Antónyová.