BRATISLAVA. Predseda vlády a Smeru Robert Fico sa včera nevyjadril k prípadu pozemkov v Čiernej Vode pri Bratislave. Tie od Pozemkového fondu za Dzurindovej vlády pomohla reštituentovi získať firma blízka šéfovi bratislavského Smeru a štátnemu tajomníkovi ministerstva výstavby Martinovi Glváčovi.
Firma LM Real, kde je spolumajiteľkou jeho priateľka, ich od reštituenta kúpila za 1,4 milióna korún. Dnes majú po zmene územného plánu hodnotu pol miliardy.
Pri podobnej kauze reštitúcií pozemkov vo Veľkom Slavkove vlani odvolal Fico ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.
Pri Glváčovi, v Smere významnom členovi, zatiaľ Fico zvolil taktiku mlčania a skúpi na vyjadrenia sú aj ostatní členovia strany. „Ja k tomu nič nepoviem, nech vám k tomu povie Glváč,“ povedal predseda poslaneckého klubu Miroslav Číž. Vyjadriť sa nechcel ani podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.
Fico vie, ako sa kšeftuje
Fico má o tom, aké pomery vládli na Slovenskom pozemkovom fonde v nedávnej minulosti, pomerne jasnú predstavu. V čase vrcholenia kauzy Slavkov to popísal pomerne presne a jeho citát z 27. novembra by mohol vystihnúť aj podstatu prevodov pri Čiernej Vode, okolo ktorej sa pohybovalo viac ľudí napojených na Smer. „S vysokou pravdepodobnosťou existujú zmluvy o budúcich zmluvách. To znamená, že reštituentovi je asi povedané - tak počúvajte, dostanete tento pozemok, ale najprv podpíšete zmluvu o budúcej zmluve, že len čo vám to Slovenský pozemkový fond prevedie, tak vy na základe zmluvy o budúcej zmluve to musíte previesť na túto spoločnosť. S vysokou pravdepodobnosťou suma, ktorá sa oficiálne objavuje, pokiaľ ide o prevod z reštituenta na tú súkromnú firmu, je umelá a pod stolom ide podstatná suma.“
Smer: SME klame a skresľuje
Jediným oficiálnym vyhlásením Smeru zatiaľ zostáva tlačová správa podpísaná hovorkyňou strany, ktorá SME vyzýva, aby sa ospravedlnil za titulky článkov Aj Smer má Veľký Slavkov a Firma blízka Smeru zarobila na reštitúcii. Obsah materiálov nespochybnila.
Smeru prekáža, že denník spojil Glváčov kšeft so stranou.
V prípade, ak SME nepreukáže spojitosť medzi Smerom a reštitúciou, sa strana chce brániť za údajné poškodenie dobrého mena na súde.
HZDS: Fico by mal konať
V HZDS sa naopak už objavili hlasy, že by mal Fico veci riešiť a prípad prirovnávajú k Veľkému Slavkovu. „Zatiaľ to zvonku vyzerá, že sú to minimálne podobné prípady, ak tento nie je horší,“ myslí si podpredseda HZDS Milan Urbáni. Horšie by to podľa neho mohlo byť preto, že je v kauze priamo zainteresovaný funkcionár strany. „Či sú informácie pravdivé, alebo nie, je ich treba prešetriť,“ odpovedal na otázku, či by mal Fico konať. K Smeru poznamenal, že „nejde o osoby, tu ide o princíp“.
Odvolaný minister Miroslav Jureňa (HZDS) očakáva, že sa kauzou okolo Glváča premiér bude zaoberať. „Vec je to rovnaká,“ porovnal Slavkov a Čiernu Vodu. Riešenie kauzy je však vecou Smeru, povedal Jureňa.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj v prípade problém nevidí. „Akú výhodu mohol pán Glváč využiť ako opozičný politik, keď bol šéfom fondu Hideghéty zo SMK?“ pýtal sa.
Opozícia: Fico by mal v kauze Glváč konať
SDKÚ, SMK a KDH žiadajú premiéra Fica, aby vysvetlil pozadie škandalóznych prevodov pôdy na Čiernej Vode.
Opozícia sa po čase opäť začína mobilizovať. SDKÚ včera reagovala na Glváčovu kauzu mimoriadnou tlačovkou, na ktorej vyzvala premiéra Roberta Fica, aby vysvetlil pozadie sporných prevodov pôdy na Čiernej Vode.
„Žiadame premiéra, aby konal a objasnil úlohu svojho nominanta v tejto kauze,“ povedal Frešo. Podľa neho môže byť aj spôsob, akým sa dostali Glváčovi ľudia k lukratívnej pôde za stovky miliónov korún, dôvodom, prečo súčasná koalícia na čele s Ficom stále nezverejnila zmluvy medzi Pozemkovým fondom a reštituentmi.
Podľa poslanca SMK Gyulu Bárdosa by mal Fico vláde navrhnúť Glváčovo odvolanie z funkcie štátneho tajomníka ministerstva výstavby.
Rovnaký názor má aj Daniel Lipšic z KDH. „Človek, ktorý priznal kontakty s podsvetím, by nemal byť v žiadnej verejnej funkcii.“ Glváč v roku 2005 povedal, že sa poznal so zavraždeným bossom bratislavského podsvetia Jozefom Svobodom. „A nehanbím sa za to.“
Zodpovednosť opozície
Opozícia bude o škandalóznych prevodoch pôdy na Čiernej Vode hovoriť aj v stredu na spoločnom rokovaní.
Lipšic je presvedčený, že by mala preskúmať aj zodpovednosť vlastných ľudí v tejto kauze.
K sporným reštitúciám došlo za bývalej Dzurindovej vlády, keď bol na čele fondu František Hideghéty z SMK. „Pevne verím, že neochota niektorých opozičných politikov prijať záväzok, že po voľbách nepôjdeme so Smerom, s týmto prípadom nesúvisí, respektíve, že nie je dôsledkom ich spolupráce s ekonomickým pozadím Smeru,“ uviedol Lipšic.
Diskusii na túto tému sa nevyhýba ani SMK.
„Keď nie je niečo čisté, tak je jedno, za akej vlády k tomu došlo. Tento prípad určite nie je v poriadku,“ povedal Bárdos.
Marek Vagovič
Pozemky už vlastní firma registrovaná na Cypre
Pozemky na Čiernej Vode náhle zmenili majiteľa. Časť z nich je už registrovanána Cypre.
Denník SME sa začal o prevod pôdy na Čiernej Vode zaujímať 5. marca. Na druhý deň previedla firma LM – Real časť pozemkov na spoločnosť Regionálne cesty Bratislava-TOP (RCBT). Na výpise z listu vlastníctva sa táto zmena objavila až včera.
Magdaléna Fischerová, ktorá bola do júna 2007 konateľkou RCBT, teraz sedí v predstavenstve spoločnosti Bratislavská Aréna s Michaelou Törokovou. Tá zastupovala reštituentov v prípade prevodu a následného predaja pozemkov na Čiernej Vode firme LM – Real.
Firma RCTB vlastní tretinu akciovej spoločnosti Regionálne cesty Bratislava. Členom jej predstavenstva je aj Róbert Pinter, ktorý vlastní s ministrami vnútra a financií Róbertom Kaliňákom a Jánom Počiatkom firmu FoRest. Tá prevádzkuje reťazec reštaurácií Steam & Coffee. Pinter podnikal s Kaliňákom a Počiatkom aj v ďalších troch firmách.
Pozemky na Cypre
Podpredseda predstavenstva Regionálnych ciest Bratislava Roman Masár je zase v dozornej rade reklamnej spoločnosti Donar Slovakia, kde bol do roku 2006 aj Martin Glváč. Masár bol zároveň v predstavenstve firmy Asting s Petrom Korbačkom z finančnej skupiny J&T.
Spoločnosť RCBT, na ktorú previedli Glváčovi ľudia lukratívne pozemky na Čiernej Vode, v súčasnosti vlastní cyperská firma Kirtap management, registrovaná v kanceláriách Patsalides & Tymvios. Majiteľ firmy Tassos Patsalides nám odmietol poskytnúť akékoľvek informácie o svojich slovenských zákazníkoch. „Ja vám neviem pomôcť.“
J&T v pozadí?
Viaceré z minimálne 20-tich spoločností, prihlásených v sídle Patsalides & Tymvios, využíva na svoje investície v oblasti nehnuteľností a financií slovenská spoločnosť J&T. Jej hovorca Maroš Sýkora povedal, že „spoločnosť Kirtap nevlastníme a neovládame. J&T, respektíve jedna jej časť, sa venuje administrácii zahraničných spoločností, pre ktoré vykonáva administratívne úkony za úplatu“. Podľa neho ide o štandardnú činnosť, kde nemajú možnosť ovplyvňovať firmu „a ani o jej činnosti nemáme vedomosť“.
Firmy z celého sveta, ale hlavne z Európskej únie a Ruska, využívajú na podnikanie firmy založené na Cypre, ktorý je považovaný za „daňový raj“. „Daň z príjmov na Cypre je 10 percent, daň z pridanej hodnoty 15 percent,“ povedal hovorca Penta Investments Martin Danko.
Cyperské firmy tiež ponúkajú ich skutočným majiteľom určitú anonymitu.
Tom Nicholson Marek Vagovič
Čo sa stalo na Čiernej Vode
Aktuálny škandál je dôkazom, že s pozemkami sa čulo obchodovalo aj za bývalej Dzurindovej vlády. Stranícke tričko nerozhodovalo.
Advokátka Michaela Töröková, ktorá sídli na rovnakej adrese ako advokátska kancelária Martina Glváča, kontaktovala Jaroslava a Dalibora Štiha a ponúkla sa, že im pomôže s urýchlením reštitúcie. Protihodnotou mal byť následný predaj reštituovaných pozemkov spoločnosti LM – Real.
V polovici decembra 2003 Pozemkový fond na čele s Františkom Hideghétym (SMK) reštituentom vyhovel a vydal im viac ako 127-tisíc štvorcových metrov pôdy na Čiernej Vode. Tí v priebehu roka 2004 pozemky, ktorých trhová hodnota dnes môže byť až 500 miliónov korún, predali firme LM – Real a podnikateľovi Ivovi Podberskému.
Spolumajiteľmi firmy LM – Real sú ľudia blízki Glváčovi – Ľubomír Múčka a Soňa Chanečková. Múčka s ním figuroval v orgánoch troch firiem, Chanečková je Glváčovou priateľkou a asistentkou poslanca Smeru Jána Čecha. Firma LM – Real sídli na Súmračnej 27 v Bratislave, kde má kancelárie aj strana Smer. Podberský je Múčkov obchodný partner.
V roku 2005 zmenila obec Chorvátsky Grob, kam patrí aj Čierna Voda, územný plán s tým, že na predmetných pozemkoch sa môže stavať. V roku 2006 si dala firma LM – Real vypracovať investičný zámer, ktorý tam ráta s výstavbou 100 rodinných, 31 radových a 10 bytových domov.
Kto je kto v kauze Glváč
František Hideghéty – bývalý šéf Pozemkového fondu za SMK, ktorý podpísal prevod lukratívnych pozemkov na Čiernej Vode v prospech reštituentov
Martin Glváč – štátny tajomník ministerstva výstavby a bratislavský predseda Smeru. Muž v pozadí, ktorý zrejme organizoval prevod a následný predaj pozemkov na Čiernej Vode firme LM – Real
Ľubomír Múčka – spolumajiteľ firmy LM – Real, ktorý dlhé roky pracoval pre Glváča. Pred voľbami spolu pôsobili v orgánoch troch firiem
Soňa Chanečková – spolumajiteľka firmy LM – Real a asistentka poslanca Smeru Jána Čecha. Chanečková je Glváčovou priateľkou
Michaela Töröková – advokátka, ktorá zastupovala reštituentov v prípade prevodu pôdy na Čiernej Vode a ich následného predaja firme LM – Real. Törökovej kancelária sídli v priestoroch spoločnosti RHK Real, kde má advokátsku kanceláriu aj Glváč
Ivo Podberský – konateľ spoločnosti IVPO, ktorý kúpil od reštituentov druhú polovicu pozemkov na Čiernej Vode. Majiteľ spomínanej firmy Ivan Krivosudský bol za bývalej vlády v predstavenstve Transpetrolu, ktorý ovládala SMK. Krivosudského otec Ján podniká s Glváčovou priateľkou Chanečkovou.