Japonec môže prelomiť hegemóniu

Okrem medailí na MS krasokor­čuliarov rozdelia aj takmer trištvrte milióna dolárov.

Japonec Daisuke Takahaši má šancu stať sa prvým mužským sve­tovým šampiónom v krasokorčuľovaní.Japonec Daisuke Takahaši má šancu stať sa prvým mužským sve­tovým šampiónom v krasokorčuľovaní. (Zdroj: FOTO – SITA/AP)

BRATISLAVA. Ázia udáva tón už aj na ľade. Na lanskom krasokorčuliarskom svetovom šampionáte v Tokiu získala rovnú polovicu pôct: šesť z tucta medailí a dve zo štyroch zlatých. Tohtoročný, ktorý sa dnes začína v Göteborgu, môže potvrdiť tento trend.

Japonky a Číňanky vyhrali ženskú súťaž na MS už päťkrát, ázijské páry súťaž športových dvojíc štyrikrát. Mužským kráľom ľadu však v 112-ročnej histórii šampionátov vždy bol buď Európan alebo Američan.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každá šnúra má svoj koniec. Táto sa ťahá od sanktpeterburskej premiéry v roku 1896. Možno sa pretrhne na príbuznej rovnobežke.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčším favoritom göte­borských MS je Japonec Daisuke Takahaši. Vlani na domácej pôde získal striebro, teraz mieri za zlatom. Krasokorčuľovanie sa zrieklo fetišu šestiek, zmenilo hodnotenie a vyznáva svetové rekordy. Aktuálny drží práve Takahaši: na majstrovstvách štyroch kontinentov (okrem európskeho) v kórejskom Goyan­gu dostal dokopy 264,41 b.

„Som outsider,“ tvrdí francúzsky obhajca titulu Brian Joubert. Je to formulka, ktorá znižuje psychický tlak, zľahčuje denník L'Équipe. „Tlak zažije Takahaši,“ nepriamo potvrdil Francúz, ktorý po zdravotných problémoch skončil na ME až tretí. Ako európsky šampión prvý raz nastúpi Čech Tomáš Verner, ktorý tvrdí, že vyrukuje s vynovenou voľnou jazdou. Na šancu však striehne aj majster sveta z rokov 2005 a 2006 Švajčiar Stéphane Lambiel, ktorý sa, naopak, spolieha na osvedčené flamenco a na to, že je zo všetkých najmuzikálnejší. Ako jediný túto sezónu Takahašiho zdolal: vo finále Grand Prix.

SkryťVypnúť reklamu

Muži však netradične prídu na rad až na samý koniec, ich finále je v sobotu. Či sa doň prebojuje aj Slovák Igor Macypura, ukážu piatkové krátke programy - zo 46 účastníkov postúpi iba 24. Predvlani skončil na 27. mieste, vlani dvadsiaty prvý. Okrem neho reprezentuje Slovensko už len 15-ročná Ivana Reitmayerová, jedna z najmladších debutantiek. Jej postup z 53-členného poľa by bol veľkým úspechom a potvrdením vkladaných nádejí.

Vlani stáli na ženskom piedestáli samé Ázijčanky: dve Japonky a Kórejčanka. Obhajkyňa Miki Andová nemá vlaňajšiu formu, ale vyhráža sa, že z arzenálu vytiahne, čo na veľkej súťaži nezvládla žiadna z jej konkurentiek: štvoritý tulup. Pravda, podaril sa jej pred šiestimi rokmi ešte ako juniorke. Favoritkou č. 1 je krajanka Mao Asadová, víťazka majstrovstiev štyroch kontinentov. Renomé Európy bude na pleciach Talianky Caroliny Kostnerovej a Ameriky zasa na bedrách Kanaďanky Joannie Rochettovej a exmajsterky sveta Američanky Kimmie Meissnerovej.

SkryťVypnúť reklamu

Svetová federácia rozdelí na MS dovedna 710-tisíc dolárov: individuálni šampióni zinkasujú po 45-tisíc, pároví 67 500 USD.

V párových súťažiach chýbajú obhajcovia. Čínsku športovú dvojicu Šen Xue a Žao Hongbo bez problémov zastúpia krajania: konkurentmi nemeckých majstrov Európy Aliony Savchenkovej a Robina Szolkowého budú najmä lanskí strieborní medailisti Pang Qing a Tong Jian. Bulharskí tanečníci Denkovová a Stavijski (partnera čaká súd po autohavárii s tragickými následkami) však nemajú medzi krajanmi náhradníkov. Pri neúčasti ruských majstrov Európy Domninovej a Šabalina (partner si znova zranil operované koleno) sa otvára šanca americkému páru Belbinová - Agosto.

Autor: mo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 155
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 558
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 192
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 560
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 391
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 213
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 893
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 852
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu