BRATISLAVA. Jozef Kopold mal uľahčenú odpoveď na otázku, prečo ešte trčí doma, keď Peter Hámor už v sobotu odletel do Himalájí. Jeho hlas v telefóne z diaľky podfarboval plač bábätka.
„Pred tromi týždňami som sa stal otcom,“ pochválil sa. „Ešte mesiac sa budem vytešovať z dcérky, ale 20. mája aj ja naberiem smer Karakoram.“
Šyridsaťtriročný Tatranec mieni tento rok vyliezť na štyri hlavné osemtisícovky. O pätnásť rokov mladší Bratislavčan, ako vysvitlo, uvažuje dokonca o piatich až šiestich. Itineráre dvoch najlepších slovenských himalájistov sú – aspoň na prvú časť roka – veľmi podobné.
Aj z Tary bude horolezkyňa
Kopold vo svojom premiérovom himalájskom roku očaril kolekciou troch osemtisícoviek. Na populárnej internetovej stránke mounteverest.net mu za ňu pririekli siedmu priečku v rebríčku Best of 2007. Dcérke počatej medzi dvoma lanskými expedíciami dal s manželkou meno Tara, vďaka románu Odviate vetrom populárne najmä v Spojených štátoch. „Tara je krásna voľba - znamená všeličo, je to aj názov vrchu. Tá moja už bola aj medzi lezcami a zagebrila si prstíky od magnézia. Je to jasné, bude horolezkyňa ako jej rodičia,“ nezaprie nadšenie prvootca.
Sponzorov láka 14 x 8000
Kým Tara začne plnšie vnímať svet, otec si chce splniť horolezecké túžby. Do konca roku 2010 by rád vystúpil na všetkých štrnásť osemtisícoviek sveta. „Netvrdím, že sa mi to podarí, ale chcem sa o to aspoň pokúsiť. Už to budem považovať za úspech,“ pripomína. Nepokladá sa za zberača vrcholov, napokon, nevolí najľahšie cesty, skôr naopak. A nehanbí sa priznať farbu: „Zohnať peniaze na expedície sa dá len marketingovo zaujímavým projektom. Na šesťtisícovky nenalákate manažérov, lebo tie verejnosť nezaujímajú.“
Na všetkých boli len trinásti
Na štrnástich osemtisícovkách sveta stáli zatiaľ len trinásti horolezci. Štrnástym možno bude 56-ročný Poliak Piotr Pustelnik. V prípade, že mu na prelome apríla a mája vyjde plánovaný tretí pokus o Annapurnu s krajanom Morawským a Slovákom Hámorom.
Unikátnu kolekciu 14 x 8000 ako prvý skompletizoval legendárny Tirolčan Reinhold Messner. Trvalo mu to vyše šestnásť rokov (1970 - 1986). Poliakovi Jerzymu Kukuczkovi stačilo sedem rokov, 11 mesiacov a 14 dní (1979 - 1987). Už nežije, o dva roky zahynul na Lhoce - dodnes ho však rozmedzím medzi prvou a štrnástou osemtisícovkou nikto neprekonal.
Spoločný permit s Hámorom
Kopold vlani vyšiel na tri. Za štyri mesiace. Pokúšal sa o päť. Najmenej toľko osemtisícoviek má v pláne aj tento rok.
Najskôr by rád skompletizoval karakoramskú päticu: k Nanga Parbatu, na ktorom stál vlani, chce pridať dva Gašerbrumy, Broad Peak a K 2. „Pod Gašerbrumami sa stretnem s trojicou Hámor, Pustelnik a Morawski, ktorá tvorí úžasne zohraný tím a má úžasné ciele,“ vraví. „Máme na horu spoločný permit (povolenie), ale zrejme nepolezieme spolu, aj keď nevylučujem, že podmienky nás donútia spojiť sa.“
„Tres Pedros“ plánujú traverz všetkých troch Gašerbrumov, kým Kopold mieni vyliezť iba na dva najvyššie. Partnerom mu bude 45-ročný Piešťanec Vladimír Plulík, ktorý pred desiatimi rokmi vystúpil na Everest z čínskej strany ako jediný z tria Slovákov bez kyslíka.
Niekto má Piotrov, niekto baby
Kopold, na rozdiel od Hámora, strieda partnerov. Lezie aj so ženami. „Niekto má dvoch Piotrov, niekto baby,“ smeje sa.
Vlani na jeseň sa o Dhaulágiri pokúšal s Poľkou Kingou Baranowskou, teraz na Broad Peaku a K 2 mu bude partnerkou Jarmila Tyrrilová. „V Austrálii žijúca Slovenka koncom minulého roka vytýčila novú cestu na Mount Vinson, najvyšší vrch Antarktídy,“ pripomína. „Možno sa k nám pridá aj Plulík.“
Rešpekt pred K 2
O vrchol K 2, druhý najvyšší na svete (8611 m), sa ambiciózny Bratislavčan pokúšal aj vlani. „Už ho lepšie poznám, nie je to bežný kopec, naopak,“ vraví.
„Rád by som naň vyliezol ťažkou západnou či južnou stenou, ale na tejto hore hôr musí byť človek veľmi opatrný vo voľbe trasy a mať aj šťastie na počasie.“ Kopoldov jesenný program, ktorý zrejme absolvuje s Čechom Martinom Minaříkom (šesť osemtisícoviek), ešte nemá jasné kontúry.
„Bude v ňom Everest alebo Annapurna. Keby jeseň nevyšla, pokúsim sa o prvý zimný výstup na Makalu. Nemienim sa horolezectvu venovať veľa rokov, ale za tých pár chcem vyskúšať všetko, čo sa dá,“ hovorí. „Dnes sa dajú plány meniť jednoduchšie ako v minulosti. O povolenie stačí zažiadať s mesačným predstihom.“
Kopoldove osemtisícovky
31. marca 2007 Čo Oju (8201)
24. apríla 2007 Šiša Pangma (8046)
15. júla 2007 Nanga Parbat (8125)
Najbližšie plány
Gašerbrum I. (8068), Gašerbrum II. (8035), Broad Peak (8047), K 2 (8611), Mount Everest (8848 m) alebo Annapurna (8091), prípadne zimný výstup na Makalu (8463)
Everest z piety
Najvyšší vrch ma láka aj dvadsiatym výročím veľkého výkonu a veľkej tragédie, vraví Jozef Kopold.
Zo Slovákov o štrnástich osemtisícovkách prvý sníval Jozef Just.
Už v druhej polovici osemdesiatych rokoch. Dokonca začal hľadať sponzora na veľkolepý a nákladný projekt 14 x 8000 za jediný rok. Skôr ako ho našiel, vystúpil na Lhoce a vzápätí na Mount Everest. Z najvyššieho vrchu však na jeseň 1988 nezostúpil. Podobne ako jeho partneri Dušan Becík, Peter Božik a Jaroslav Jaško, ktorí s ním na jeden záťah, bez budovania táborov a bez kyslíka ako prví prešli juhozápadnou stenou Boningtonovou cestou, zrejme vôbec najťažšou na Evereste.
„Pokladám to dodnes za najcennejší alpský výstup v himalájskych dejinách, veď ho nikto nezopakoval,“ hovorí Kopold. „Láka ma pripomenúť si na jeseň výročie hodnotným výstupom.“
Kopold lezie len alpsky. „Nie som si však istý, či je reálne zvládnuť túto cestu, vyjsť až na vrchol a prežiť,“ priznáva pochybnosti. „Chcem to skonzultovať s Britom Dougom Scottom, ktorý Boningtonovou cestou vystúpil v roku 1975 – koncom apríla príde do Bratislavy ako hosť festivalu Hory a mesto.“
Z piatich členov britskej výpravy, ktorí vtedy vystúpili na vrchol klasickým expedičným spôsobom, žije okrem Scotta už len Šerpa Pertemba. Mick Burke nezostúpil, Dougala Hastona zmietla o dva roky lavína na lyžovačke v Alpách a Peter Boardman zomrel o sedem rokov pri inom výstupe na Everest, severovýchodným hrebeňom.
(mo)