KOSOVSKÁ MITROVICA, BRATISLAVA. Otázka severného Kosova zostáva stále najväčšou neznámou nad budúcnosťou regiónu. Asi štyridsaťtisíc miestnych Srbov odmieta zostať súčasťou nového štátu a situácia tak hrozí ďalším delením, tentoraz Kosova.
Počas mesiaca kosovskí Srbi ukázali, že ich štátom stále zostáva Srbsko. „Kosovské ani európske autority nebudú Srbi na severe akceptovať. Môže tak zostať fakticky oddelené ešte štyri, päť rokov,“ povedal pre agentúru AFP kosovsko–albánsky analytik Azem Vlassi. Aj z toho dôvodu nové policajné jednotky EULEX v tejto oblasti Kosova zatiaľ nefungujú.
Podľa vzoru Albáncov
Srbi v Kosovskej Mitrovici počas mesiaca nezávislosti proti odtrhnutiu Kosova pravidelne demonštrovali. Začiatkom marca dokonca obsadili kosovské železnice. Sever Kosova a stredné Srbsko tak naďalej spájajú srbské vlaky, čo jednotky OSN považujú za ilegálne.
Okrem toho Srbi sľúbili, že neprijmú rozhodnutia kosovského parlamentu a vytvoria si vlastný zbor. Nasledovali by tak príklad kosovských Albáncov.
Tí v 90. rokoch proti útlaku Belehradu bojovali práve vytvorením paralelných inštitúcií. Srbi v Kosove sa tiež chystajú voliť aj v májových srbských parlamentných voľbách.
Kosovský prezident Fatmir Sejdiu vyhlásil, že momentálne sú súčasťou Kosova a „nemali by voliť vo voľbách v cudzom štáte“.
Otázka rozdelenia
Ozývajú sa hlasy, ktoré volajú po odtrhnutí srbskej časti Kosova. „Rozdelenie Kosova by bolo nebezpečné pre celý región,“ hovorí šéfka srbského Helsinského výboru Sonja Bišerko. O pripojenie ku Kosovu by potom mohli žiadať aj Albánci v Srbsku či Macedónsku.
Tento scenár odmietli Spojené štáty aj Európska únia. Nepodporuje ho zatiaľ ani Belehrad. Znamenalo by to, že by sa vzdali svojho nároku na Kosovo ako celok.