Nemecká kancelárka Angela Merkelová včera prehovorila v izraelskom Knessete. Rozprávala o tom, ako holokaust Nemcov napĺňa hanbou, aké dôležité je nezabudnúť na minulosť a o tom, že rasizmus musí vymiznúť z Nemecka aj Európy.
Bojkot Hitlerovho jazyka
Hovorila aj o súčasnosti o potrebe vzoprieť sa terorizmu či o vízii židovského a palestínskeho štátu. Vyslúžila si standing ovation. Niekoľkí poslanci si však jej prejav nevypočuli. Prekážalo im, že Merkelová hovorila po nemecky (pokúsila sa aj o niekoľko viet v hebrejčine).
„Posledné slová, ktoré počula moja rodina, boli v nemčine a bol to príkaz na paľbu. Protestujem proti tomu, že Knesset pozval Merkelovú, hoci to nebolo z hľadiska protokolu potrebné,“ vyhlásil ortodoxný poslanec Arie Eldad. Za necitlivé označila Merkelovej vystúpenie v nemčine aj radikálna ľavicová poslankyňa Shelly Jachimovičová.
Merkelová je prvou zahraničnou političkou, ktorá nie je hlavou štátu a dostala možnosť prihovoriť sa poslancom v Knessete. Hoci pred ňou už v izraelskom parlamente a po nemecky prednášali svoj prejav dvaja prezidenti, Merkelová bola vo zvláštnej situácii. Izraelské médiá upozornili, že zastáva rovnaký post ako Adolf Hitler. Poslanec za Stranu dôchodcov a bývalý väzeň koncentračného tábora Gil Šaroni si myslí, že so sústavným pripomínaním histórie v takomto kontexte by sa už malo prestať. Neprekážalo mu ani to, že kancelárka hovorila vo svojej materčine.
Nevraždila nemčina
„Nebol to jazyk, čo nás zabíjal. Boli to ľudia, ktorí viedli krajinu. Aj Briti nám robili problémy. Znamená to, že zakážeme vystúpenie v angličtine?“ opýtal sa v denníku Jerusalem Post.
Napriek tomu, že Izrael má s Nemeckom v podstate nadštandardné vzťahy, je návšteva nemeckého politika stále ošemetnou záležitosťou.
Merkelová sa napríklad vyhýbala odpovediam na otázky o izraelských aktivitách na palestínskych územiach s tým, že ide „o komplexný problém“.
Merkelová prišla prvá
Skôr pripomínala vzájomné vzťahy a snahu Nemecka pomôcť Izraelu dostať domov unesených vojakov či čeliť hrozbe z Iránu. To pobúrilo palestínske teroristické hnutie Hamas, ktoré Merkelovú obvinilo z jednostrannosti a z toho, že zabúda na „palestínsky holokaust“.
Merkelová otvorila sériu návštev významných svetových lídrov v Izraeli. Do židovského štátu teraz budú prichádzať čoraz častejšie, pretože v máji oslávi 60. výročie svojho vzniku. To, že Merkelová bola prvou z nich a prehovorila v Knessete, sa tu považuje za mimoriadne symbolickú záležitosť.
Masová vražda šiestich miliónov Židov vykonaná menom Nemecka priniesla židovskému národu, Európe a celému svetu neopísateľné utrpenie. Nemecko sa za šoa hanbí.
Angela Merkelová, nemecká kancelárka
Autor: Jana Shemesh, Tel Aviv