LUČENEC. Žiaci Gándhího gymnázia v Lučenci tento týždeň odmietli nastúpiť na vyučovanie. Dôvodom mal byť údajný konflikt medzi nimi a vychovávateľom. Na osemročnom internátnom gymnáziu študujú prevažne rómske deti z celého Slovenska.
Napätá situácia a neistota z budúcnosti pretrvávajú v škole už vyše roka. Situácia sa vyostrila po tom, čo sa riaditeľ školy začiatkom marca vzdal funkcie.
Z internátu neodišli
„V piatok 14. marca sme mali v škole havarijný stav. Netiekla teplá voda a haprovalo aj kúrenie. Preto sme požiadali žiakov, aby cez víkend odcestovali domov,“ povedala Katarína Mišánková, ktorá je poverená vedením gymnázia. „Toto rozhodnutie sa u nich stretlo s nevôľou. Domov odcestovali šiesti, sedemnásti ostali na internáte. Či došlo k verbálnemu konfliktu medzi žiakmi a vychovávateľom, neviem posúdiť. V niektorých prípadoch je ťažké udržať disciplínu medzi našimi študentmi.“ Väčšina z nich pochádza zo sociálne slabšieho prostredia.
Obľúbený riaditeľ neuspel
Žiaci si obľúbili bývalého riaditeľa Petra Gábora. „Keď sa vzdal začiatkom marca funkcie riaditeľa školy, pretože opakovane neuspel vo výberovom konaní, medzi žiakmi začali prevládať emócie a vzdor,“ objasnil situáciu jeden zo zamestnancov školy.
Peter Gábor po tom, čo sa vzdal funkcie, do školy nenastúpil.
„Niekto chce zarábať na rómskych deťoch cez Európsky sociálny fond. Už pred poldruha rokom sa hovorilo o politických tlakoch, o tom, že riaditeľom sa má stať Jezný,“ povedal Gábor. Tretie výberové konanie sa konalo v novembri a podľa Gábora bolo zmanipulované, do ďalšieho sa prihlásiť nemieni.
„Nevylučujem, že sa do výberového konania prihlásim. Uvedomujem si však, že žiaci aj pedagógovia by chceli na tomto poste vidieť niekoho iného,“ povedal Dušan Jezný.
Stále sa sťahujú
Gymnázium sa do Lučenca presťahovalo vlani zo Zvolena. „Je to už naše tretie miesto a piaty riaditeľ. V takejto atmosfére sa ťažko pracuje,“ povedala jedna z profesoriek gymnázia.
Presun do Lučenca odsúhlasili poslanci banskobystrickej župy. Zamestnanci gymnázia a študenti boli proti.
V septembri v roku 2007 do školy nastúpilo 70 žiakov. V súčasnosti ich je 47. „A bude ich ešte menej, ak sa kraj nezačne k našej škole správať zodpovednejšie,“ myslí si zamestnankyňa školy, ktorá z obavy zo straty zamestnania odmieta zverejniť meno.
Proti odvolaniu riaditeľa Gábora (na snímke vpravo ) protestovali študenti Gándhího gymnázia už v decembri minulého roka. Tento týždeň žiaci odmietli nastúpiť na vyučovanie. FOTO – ZITA SURÁKOVÁ |