BRATISLAVA. Dlhy v zdravotníctve sa minulý rok dostali na úroveň vyššiu ako osem miliárd korún. Najväčší podiel (vyše 72 percent) na tom mali zariadenia patriace pod ministerstvo zdravotníctva. Medzi významné faktory ovplyvňujúce zadlženosť patria podľa ministerstva nárast miezd, cien energií alebo aj zastarané objekty. Vyplýva to zo správy o vývoji dlhu v zdravotníctve, ktorú predkladá každý polrok ministerstvo zdravotníctva.
Analytik Health Policy Institute (HPI) Peter Pažitný si myslí, že správa je dôkazom, že štátny zázrak v zdravotníctve sa nekoná. „Minister sľuboval, že štátne zariadenia vedia hospodáriť efektívne, ale tvrdé čísla hovoria, že klame,“ povedal Pažitný.
Jediná cesta, ako zastaviť zadlžovanie, je podľa neho transformácia štátnych zariadení na akciové spoločnosti. Tú ministerstvo minulý rok zrušilo. Aj ministerstvo v správe píše, že zariadenia transformované na akciové spoločnosti si plnia svoje záväzky v lehote splatnosti.
Štátne fakultné nemocnice často argumentujú, že sú koncovými nemocnicami a majú vyššie náklady. Pažitný toto tvrdenie označil za špekuláciu. „Fakultné nemocnice nevedia dokázať, prečo sú na lacných výkonoch drahšie ako menšie nemocnice,“ povedal Pažitný.
Argumentácia ministerstva zdravotníctva, že zvyšovanie miezd je z jedným z významných faktorov zadlžovania, nie je podľa predsedu Slovenského odborového zväzu zdravotníctva Antona Szalaya, objektívna. Minuloročné priemerné zvýšenie o 15 percent nepovažujú za adekvátne. Odborári chcú vysokými platmi stabilizovať pracovníkov, aby neodchádzali do zahraničia.
Minulý rok sa mzdy v zdravotníctve zvyšovali viackrát, priemerne o vyše 15 percent. Odborári chcú, aby zvyšovanie miezd pokračovalo aj tento rok.
„V súčasnosti prebehla úprava platov vo fakultných nemocniciach. Od februára vzrástli o 10 percent,“ povedal Szalay. S nemocnicami združenými v Asociácii nemocníc Slovenska budú odborári rokovať pred sprostredkovateľom. Odborári aj v menších nemocniciach chcú najmenej 10percentné zvýšenie platov. „Viac žiadať nebudeme, je to nereálne,“ povedal Szalay.
HPI dlhodobo upozorňuje, že dlhodobo udržateľný rast miezd je na úrovni 10 percent. Minuloročný rast miezd nie je podľa neho v súlade s produktivitou práce.
Tohtoročné zvyšovanie miezd bude tento rok podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Silvie Horváthovej závisieť od výsledkov kolektívneho vyjednávania.
Autor: vf