BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj zmenil počet hodín, ktorý by sa od septembra týždenne mali žiaci učiť z jednotlivých predmetov. Počtu hodín by sa malo prispôsobiť učivo, ktoré bude pre žiakov povinné. Ide najmä o predmety slovenský jazyk, dejepis, zemepis a cudzie jazyky.
Chýbajúce hodiny si budú môcť školy doplniť vo svojich školských programoch. Aj to je súčasť reformy školstva, ktorú chce Mikolaj spustiť od septembra.
Pri cudzích jazykoch až taký problém učitelia nevidia. Školy využijú svoj priestor a pridajú deťom hodiny jazykov. „Otázne len je, či školy budú mať toľko jazykárov. Kvalifikovaných je veľmi málo,“ hovorí angličtinárka Anna Haverová zo Starej Turej. Nemyslí si, že žiaci sa nakoniec budú učiť menej jazykov ako doposiaľ.
Tragicky to zatiaľ nevidí ani riaditeľka školy v Spišskej Novej Vsi Zuzana Madarasová. „Školy si budú dávať hodiny navyše, určite aj pre cudzie jazyky,“ povedala. Pridať podľa Madarasovej budú musieť aj hodiny zemepisu.
Dejepisári a slovenčinári majú z príprav školských programov obavy. „Slovenčina je ťažký predmet a škola určite neuspeje, ak sa ju bude snažiť posilniť,“ hovorí slovenčinárka z Klátovej Novej Vsi Jarmila Bencelová. Najnovší návrh ministra ju prekvapil. „Ak sa znižuje počet týchto hodín, tak je to zlé,“ myslí si.
Zo slovenčiny by mala prvákom ubudnúť jedna povinná hodina, druhákom až štvrtákom tri hodiny týždenne.
Dejepisu, ale aj zemepisu bude menej na druhom stupni, a to až polovica hodín týždenne.
Mikolaj nesúhlasí s tvrdením, že slovenčiny ubudne, lebo jej percentuálny podiel v povinných hodinách bude podľa neho väčší ako doposiaľ. Celkový počet povinných hodín sa však zníži.
Autor: vev