LHASA, BRATISLAVA. Čína včera vyhlásila „krvavý a ohnivý boj proti dalajlámovi na život a na smrť“. Vyzval naň líder komunistov v Tibete Čang Čching-li po správe o bombovom atentáte v tibetskej metropole Lhasa. Pri explózii podľa britského denníka Times zahynuli štyria čínski policajti. Výbuch zatiaľ nikto nepotvrdil.
„Dalajláma je vlk prezlečený do habitu, príšera s ľudskou tvárou a srdcom zvera,“ povedal Čching-li a označil duchovného vodcu za lídra útokov.
Dalajláma odpovedal z indického exilu návrhom na ukončenie násilia. „Musíme sa naučiť žiť s Číňanmi bok po boku,“ povedal pre BBC po stretnutí s exilovým odbojom. Tibeťania v zahraničí požadujú úplnú nezávislosť Tibetu a dalajlámu kritizujú za jeho umiernenosť.
Demonštranti sa vraj vzdali
Čína v novej vlne mediálnych útokov proti prejavom nesúhlasu s oficiálnou čínskou politikou zverejnila mená najhľadanejších rebelov v Tibete. Dvaja z nich sú podľa úradov mnísi.
Po nepokojoch v Lhase sa polícii podľa vládneho denníka China Daily vzdalo 105 Tibeťanov. Tí sa mali priznať, že zmanipulovaní davom zabíjali nevinných Číňanov a ničili autá a obchody.
Mladík z okolia Lhasy podľa štátnej agentúry Nová Čína vysvetlil svoje konanie tým, že bol opitý. „Počul som volanie vypadni, lebo ti podpálime dom. Tak som ich zaslepený nasledoval,“ povedal 25ročný muž.
Čínske médiá čerpajúce
z Novej Číny presviedčajú väčšinové obyvateľstvo, že rozzúrení Tibeťania minulý týždeň „odrezávali ľuďom uši, prebodávali deti, bili mladých do bezvedomia a bránili lekárom zachrániť 5-ročné dieťa“.
Na náhornú plošinu podľa BBC smerujú ďalšie vojenské posily. Svedkovia televízii potvrdili najmenej 400 transportérov plných vojakov.
Si Tibeťan? Vypíš dotazník
Demonštrantov, ktorých počas protestov zatkla polícia, a stále sa nedostali na slobodu, podľa medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch pravdepodobne mučia. Polícia a armáda podľa viacerých mimovládnych organizácií a korešpondentov zahraničných médií aj včera tvrdo zasiahli na viacerých miestach Číny.
Tibetské mesto Litang v provincii S'-čchuan susediacou
s Tibetom podľa amerického časopisu Time obkľúčila armáda. Miestna televízia v mimoriadnom vysielaní varovala obyvateľov mesta pred spoluprácou
s dalajlámovými ľuďmi.
Tibetské centrum pre ľudské práva a demokraciu informovalo, že pri demonštráciách v provincii vládne jednotky zastrelili najmenej troch ľudí.
Na Tibeťanov sa vláda sústredila aj v Pekingu. Všetci študenti s tibetským pôvodom v metropole musia podľa britského Times vypísať dotazník o svojom vzťahu k dalajlámovi.
Západ je stále opatrný
K situácii v Tibete sa po týždni mlčania vyjadril aj pápež Benedikt XVI. „Násilie nevyrieši problémy, len ich nakopí,“ povedal Svätý otec, ktorý vyzval na zastavenie ľudského utrpenia v regióne.
Britský premiér Gordon
Brown oznámil, že v máji prijme dalajlámu v Londýne. Britské médiá tvrdia, že tak chce iba vyvážiť svoju účasť na otváracom ceremoniáli letnej olympiády v Pekingu. Na jeho ignorovanie už vyzval šéf Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering.
Sme v krvavom a ohnivom boji na život a na smrť.
Čang Čching-li predseda tibetskej Komunistickej strany Číny