ZÁHREB, BRATISLAVA. Postupné uznávanie Kosova nezastavili ani pondelkové násilnosti v Kosovskej Mitrovici. Včera sa ku krajinám, ktoré pripustili nový štát na Balkáne, pridali aj prví dvaja susedia Srbska: Maďarsko a Chorvátsko. Bulharsko, ako ďalší štát so spoločnou hranicou, tak možno urobí už dnes.
Slovensko svoj postoj podľa hovorcu zahraničných vecí Jána Škodu nemení. To, že Kosovo uznali dvaja naši blízki partneri, odmietol komentovať. Naďalej patríme medzi päť krajín Európskej únie, ktoré s nezávislosťou Kosova nesúhlasia.
Obavy o menšiny
Traja susedia Srbska sa rozhodli Kosovo podporiť po vzájomnej dohode v jeden deň. Bulharsko po rozhovore so srbským veľvyslancom na poslednú chvíľu cúvlo s tým, že túto otázku bude riešiť dnes.
Všetky tri krajiny majú v Srbsku početné menšiny a chceli tak prípadnému hnevu Srbov čeliť spoločne. Vysokopostavený člen Srbskej radikálnej strany už predtým podľa portálu balkaninsight.com povedal, že prípadné maďarské uznanie by mohlo spustiť incidenty vo Vojvodine, kde žije asi 300tisíc Maďarov.
Obavy má aj Sofia. Rodinám zamestnancov svojho veľvyslanectva v Belehrade odporúčala opustiť krajinu. Podľa denníka Standard tak už urobilo niekoľko Bulharov žijúcich v Srbsku.
Na protest proti podpore Záhrebu odstúpil jediný srbský člen v chorvátskej vláde, podpredseda kabinetu Slobodan Uzelac. Bol prvým Srbom v takej vysokej chorvátskej pozícii od vojny.
Z ostatných susedov sa Srbsko môže spoľahnúť iba na Rumunsko a Bosnu. Bukurešť Kosovo odmieta pre vlastnú silnú maďarskú menšinu. V Bosne by akékoľvek snahy uznať Prištinu zablokovala Republika Srbská.
Srbský spojenec Kaddáfí
Po vyše mesiaci od kosovského vyhlásenia nezávislosti podporilo nový štát 32 krajín. V utorok v noci sa k nim pridala aj Kanada. S výnimkou Ruska, ktoré je stále najsilnejším spojencom Srbov, má už Kosovo podporu všetkých najvyspelejších krajín sveta združených v spolku G8.
Väčšina krajín Európy nasleduje pri rozhodnutí o uznaní Kosova politiku Európskej únie. Tá, aj keď to nepovedala jednotne, so samostatným Kosovom súhlasí.
Belehrad aj preto hľadá ďalšiu podporu mimo starého kontinentu. Šéf diplomacie Vuk Jeremič sa v utorok na spoločnej stratégii dohodol s Líbyou. Tripolis by mal lobovať medzi krajinami Africkej únie a Ligy arabských štátov.
Včera sa do Kosovskej Mitrovice začali vracať prvé policajné jednotky UNMIK. Zástupca šéfa misie OSN obvinil z pondelkových násilností srbské úrady. „Je jasné, že násilie bolo zorganizované,“ citovala ho agentúra AP. Podľa neho srbská vláda sa mu nesnažila zabrániť.
Susedia Srbska a Kosovo
l Maďarsko a Chorvátsko: Nezávislé Kosovo už uznali.
Bulharsko: Má uznať v najbližších dňoch.
Macedónsko: Chce uznať čoskoro.
Čierna Hora: Má silnú srbskú menšinu. Nemá jasný postoj.
Rumunsko a Bosna: Neuznajú.