Iveta Radičov ási podmienila prezidentskú kandidatúru podporou celej opozície. Šance, že si získa KDH, sa však opäť zmenšili.
BRATISLAVA. Ivan Gašparovič môže stratiť najväčšieho súpera v budúcoročných prezidentských voľbách. Podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová odmietla prijať podmienky KDH, a šance, že získa jeho podporu, sú opäť menšie. Svoju kandidatúru pritom podmienila podporou celej opozície.
Radičová verejne nevysloví formulácie KDH o podpore tradičnej rodiny a ochrany nenarodeného dieťaťa. Pre TASR zopakovala, že môže len odcitovať článok ústavy, podľa ktorého je „nenarodený život hodný ochrany“. KDH to nestačí a s Radičovou chce ešte rokovať.
Hrušovský chcel, aby vyslovila podporu tradičnej rodine založenej na manželstve muža a ženy, ako aj ochrane života od počatia po prirodzenú smrť. Radičová povedala, že ak by to urobila, znamenalo by to pre ňu veľmi zásadnú zmenu jej postoja. „Tú ani pri najlepšej vôli nemôžem urobiť. To by som sa zriekla svojej duše.“
Sociológ Pavel Haulík pripustil, že po takomto vyjadrení sú šance Radičovej, že získa podporu KDH, mizivé. „Ak by ju napriek tomuto vyhláseniu podporili, riskovali by stratu vlastnej tváre.“
Podpredseda hnutia Daniel Lipšic si stále myslí, že rokovania budú úspešné a Radičová bude spoločnou kandidátkou opozície. „Teda ak chce SDKÚ dohodu a nechce ju kandidovať bez dohody s KDH, hoci by to bolo proti jej vyhláseniu,“ povedal. „Nikto neočakáva, že by Radičová mala identický názor na niektoré etické témy ako KDH, ale nie je prijateľné ani to, aby mala úplne opačný názor.“ Myslí si, že SDKÚ by mala byť vo vyhláseniach zdržanlivejšia a nesmie Radičovú „vyhraňovať do extrémne liberálnej pozície“.
Lipšic si nemyslí, že podpora pre Radičovú je úplne stratená. Podmienku podľa neho môže splniť, ak podporí návrh novely interrupčného zákona, že lekár bude ženu musieť informovať aj o alternatívach potratov.
Sociológ Pavel Haulík hovorí, že šance na dohodu sú veľmi malé, hoci ďalší spoločný kandidát neprichádza do úvahy. „Nevidím takého a ani verejná mienka iného nevygenerovala.“
Ak by aj opozícia nejakého našla, jeho úspech vo voľbách je málo pravdepodobný. „Nemal by dobrú štartovaciu pôdu vo verejnej mienke,“ tvrdí Haulík. Opozícia by musela od nuly budovať jeho imidž. Postaviť nového kandidáta by bola „cesta poznačená mnohými prekážkami, ktoré sú vlastne zbytočné, lebo z toho, čo prichádza do úvahy, je Radičová pre opozíciu najlepším riešením“.
Ak by napriek pôvodnému vyhláseniu Radičová kandidovala, podpora KDH jej nemusí natoľko chýbať. „Nedá sa vylúčiť, že jej postoj k interrupciám jej prinesie ďalšie hlasy,“ hovorí Haulík, podľa ktorého je to postoj pragmatický a väčšinový.