PRIŠTINA, BRATISLAVA. Spojené štáty plánujú dodať Kosovu zbrane. Oznámila to oficiálna stránka Bieleho domu.
Dodaný arzenál, ktorého počet ani typ Američania nespresnili, by mali slúžiť novovytvorenej kosovskej armáde. Jej vznik je súčasťou Ahtisaariho plánu, na základe ktorého vyhlásilo Kosovo vo februári svoju nezávislosť.
Ako povedal pre agentúru AP nemenovaný americký predstaviteľ, Spojené štáty majú podobné vzťahy aj s inými krajinami v regióne.
Rozhnevaný Koštunica
Rozhodnutie Američanov Srbi ostro kritizujú. „V Kosove je už dosť zbraní,“ odsúdil Bushov plán podľa rádia B92 odchádzajúci srbský premiér Vojislav Koštunica. Narážal tak na množstvo zbraní, ktoré sa v krajine po vojne stále nachádzajú.
Ku kritike Belehradu sa pridal aj ich najväčší spojenec Moskva. Ruský veľvyslanec pri Severoatlantickej aliancii Dmitrij Rogozin vyzval na mimoriadne stretnutie Rady Rusko – NATO, ktoré by mohlo byť budúci týždeň.
Nová kosovská armáda by mala mať podľa Ahtisaariho plánu najviac 2 500 vojakov a 800 mužov v zálohe. Počtom bude tretia najmenšia v Európe, na úrovni Malty. Mala by byť multietnická a zdôrazniť tak jednotu Kosova.
Bývalý fínsky prezident dal Kosovčanom ďalšiu podmienku: jej vojaci môžu byť vyzbrojení iba ľahkými zbraňami. Ťažký arzenál zakázal.
Ochranné sily do armády
V súčasnosti zastávajú funk-cie armády Kosovské ochranné sily (na snímke SITA/AP). Päťtisíc jej členov nemá mnohé právomoci klasických vojakov a podľa Ahtisaariho plánu sa očakáva jej rozpustenie. Väčšina jej členov by sa mala začleniť do novovytvorenej armády.
Základ Kosovských ochranných síl sa po vojne vytvoril z bojovníkov albánskej polovojenskej gerilovej organizácie UČK. Srbi a Rusi ju považujú za teroristov.