Ak je človek nešťastný v práci, je načase zdvihnúť kotvy

WEINHEIM - Nikto, kto sa cíti byť nešťastný v súčasnom zamestnaní, by nemal strácať čas čakaním na nejakú zmenu. Potrebný je čin, nie trpezlivosť, píše sa v najnovšom vydaní nemeckého časopisu Psychologie Heute.



Podľa časopisu sa však k takémuto kroku asi nikdy neodhodlajú tí, ktorí pridlho lipnú k jednej práci. Časopis varuje pred unáhlenými zmenami zamestnania, pretože tento zvyk môže vyústiť do toho, že takýto uchádzač o zamestnanie bude označený za nespoľahlivého fluktuanta. Ambiciózni pracovníci by sa mali vyhýbať prijímaniu zamestnania mimo svojho odboru a okruhu svojich známych.
Ak už raz urobíte krok smerom k novej firme, dôležité je nespáliť úplne mosty k starému zamestnávateľovi. Časom sa môžu tamojšie kontakty ukázať ako veľmi dôležité.
Každý, koho očakáva rozhodujúce stretnutie pri odovzdávaní výpovede, by mal šetriť s dychom, odporúča Psychologie Heute. Sťažovanie sa na druhých ľudí plodí v novej firme skôr protivníkov než priateľov.
(tasr)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nórski pracujúci budú možno môcť počas pracovnej doby využívať telocvičňu

OSLO - Nórski pracujúci sa možno čoskoro dočkajú privilégia navštevovať zdarma počas pracovnej doby telocvičňu. S takýmto návrhom totiž vystúpil minister zahraničných vecí tejto 4,5-miliónovej severskej krajiny Thorbjörn Jagland.
"Viem, že niektoré firmy už ponúkajú svojim zamestnancom možnosť zacvičiť si v práci. Výsledkom je skvalitnenie pracovného prostredia a menej absencií kvôli chorobám. Prečo by sme teda nemali začať diskusiu o tom, aby sa takýto prístup stal všeobecným právom zamestnancov?" presviedčal Jagland v rozhovore pre rozhlasovú stanicu NRK. Zdôraznil tiež, že táto praktika by bola zároveň prevenciou proti stresu a prepracovanosti.
Nórsko má v súčasnosti jeden z najštedrejších sociálnych systémov na svete. Ponúka napr. materskú dovolenku pre ženy aj mužov v rozsahu jedného roka, pričom rodič, ktorý zostáva doma starať sa o dieťa vo veku od jedného do troch rokov, dostáva od štátu mesačne 3000 nórskych korún (345 dolárov).
(tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Láska na pracovisku je vraj pre podniky prospešná

BERLÍN - Erotické iskrenie na pracovisku môže zvyšovať produktivitu podniku. Podľa názorov odborníkov na problematiku práce majú totiž zamilovaní často dvojnásobnú chuť do práce. Napísal to nemecký časopis Fur Sie s odvolaním sa na výskum americkej sexuologičky Shere Hiteovej. Tá dokonca požaduje "viac lásky" v kanceláriách, pretože je stimulujúca pre rast výkonu a kreativity.
Podľa výskumu ústavu Gewis mal každý piaty zamestnanec milostný vzťah na pracovisku, z toho polovica týchto vzťahov trvala dlhšie ako jeden rok. Dvadsať percent neskorších manželov sa zoznámilo so svojim partnerom v práci alebo na školení.
Aby však láska v kancelárii fungovala, psychoterapeutka Astrid Schreyoggová odporúča nedávať spočiatku okoliu nič najavo a neposkytovať tak kolegom a kolegyniam žiadny dôvod na zvedavosť, závisť či ohováranie. "Akonáhle sa však ukáže, že obe strany berú vzťah vážne, je naopak potrebné neváhať a informovať aspoň najbližších kolegov," odporúča odborníčka. Inak by sa totiž láska stala v rámci pracovného procesu, ktorý stojí na racionalite, skôr alebo neskôr rušivým faktorom so všetkými negatívnymi dopadmi na oboch partnerov.
(čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Rok 2001 je Európskym rokom jazykov

BRUSEL - Výbor ministrov Rady Európy v januári 1999 vyhlásil rok 2001 za Európsky rok jazykov. Organizuje ho spolu s Európskou úniou a s UNESCO.
Cieľom projektu je, aby občania Európske únie (EÚ) ovládali okrem materinského ešte ďalšie dva jazyky. Táto iniciatíva kladie dôraz na nevyhnutnosť ovládania cudzích jazykov nielen pre kariéru a mobilitu, ale aj v oblasti kultúry a v súkromnom živote. Európska komisia má v úmysle podporovať celoživotnú výučbu jazykov.
V súčasnosti používa EÚ 11 oficiálnych jazykov a projekt sa objavil práve v čase, keď sa pripravuje na prijatie nových členov. V EÚ 49 percent obyvateľov hovorí po anglicky, 36 percent po nemecky a 31 percent po francúzsky.
(tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 483
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 460
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 997
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 934
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 272
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 047
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 016
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 362
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu