BASRA, BRATISLAVA. Iracký premiér Núrí Málikí sa včera postavil na čelo masívnej vojenskej operácie. V druhom najväčšom irackom meste Basra jeho jednotky nadránom vytiahli
do boja proti armáde vodcu šiitských militantov Muktadu Sadra. Sadrovi ľudia v protiútoku obsadili takmer celé mesto
a Iračanov vyzvali na občiansku neposlušnosť.
Málikí spustil mohutnú akciu, ktorá mala odzbrojiť a vytlačiť Sadrove milície. Pri ofenzíve, do ktorej sa zapojili tisícky vojakov, zahynulo najmenej trinásť ľudí. Nad mestom sa vznášali oblaky dymu a militanti brázdili ulice vo vozoch ukradnutých irackej armáde. „Už od úsvitu všade lietajú guľky a počujeme aj výbuchy rakiet,“ povedal agentúre Reuters jeden z obyvateľov Basry.
Kľúčové miesto
Operáciu zo vzduchu podľa BBC zabezpečovalo britské letectvo. Spojenci i iracká vláda považujú Basru za strategickú. „Pamätajte, je čiarou života Iraku. Pretečie ňou väčšina irackej ropy,“ povedal pre BBC iracký šéf diplomacie Hošjár Zebarí.
Pri americkej invázii do Iraku v roku 2003 mesto britské jednotky vítalo. So silnejúcou prítomnosťou Sadrových ľudí sa v Basre stupňuje odpor proti západu i oficiálnej vláde krajiny. „Vládne jednotky zabili a mučili nevinných,“ povedal pre CNN hovorca Sadrovho bloku Nasser Rubají.
Militanti vyšli do ulíc
Nepokoje sa cez deň preniesli aj do Bagdadu a do mesta Kút juhovýchodne od metropoly. Podľa Washington Post dopadali rakety aj na opevnenú bagdadskú Zelenú zónu, v ktorej sídlia centrálne orgány a americké veľvyslanectvo. Bagdad bol podľa New York Times vyľudnený a Sadrovi ozbrojenci varovali obyvateľov, aby sa nepribližovali k americkým jednotkám.
Ulicami podľa BBC pochodovali stovky Sadrových militantov a vyzývali obyvateľov, aby nevychádzali a zatvorili obchody.