Veľa absolventov do škôl učiť nenastúpi. Niektoré školy trpia nedostatkom kvalifikovaných učiteľov, ale nemôžu ich motivovať.
BRATISLAVA. Deň učiteľov dnes na Slovensku oslavuje viac než stotisíc pedagógov. Mnohí dostanú aj ocenenia za svoju prácu. Sotva to niečo zmení na ich presvedčení, že ich každodenná práca docenená nie je.
Tradičný sviatok, 28. marec je spätý s menom Jana Amosa Komenského, pedagogického reformátora svetového významu.
Nízky plat odrádza, mladí učiť nechcú
Učiteľstvo na Slovensku nepatrí do skupiny dobre platených povolaní. Priemerný plat pedagóga základnej, alebo strednej školy je necelých 20 tisíc korún, mladí začínajúci učitelia dostávajú omnoho menej.
„Učiteľstvo je jedno z najmenej príťažlivých povolaní. Každoročne z takmer dvoch stoviek maturantov smeruje na pedagogiku minimum a aj pre nich je učiteľstvo skôr východiskom z núdze, ak sa nedostali na 'prestížnejšie' školy,“ hovorí zástupkyňa riaditeľa gymnázia v Považskej Bystrici Anna Jančová.
Aj študenti učiteľstva, ktorí prídu na prax či po pomoc s diplomovou prácou, sa podľa nej o svojej učiteľskej kariére vyjadrujú len ako o núdzovom riešení.
Menší záujem o štúdium pedagogiky bol v posledných rokoch aj na Univerzite Komenského. „Dnešný učiteľ nie je ani spoločensky, ani finančne dostatočne docenený,“ hovorí prodekanka pedagogickej fakulty Mária Vajíčková.
Fakultu absolvuje každoročne vyše 400 študentov, z toho 80 nepedagogický smer. Najväčší záujem je o cudzie jazyky: angličtinu alebo nemčinu v kombinácii. Veľký záujem je tiež o učiteľstvo psychológie, ale aj o špeciálnu pedagogiku a poradenstvo.
Symbolické ohodnotenie
„Mnohí študenti, ktorí prichádzajú s veľkým záujmom, sa po skončení vysokoškolského štúdia rozhodnú z pragmatického hľadiska pre iné zamestnanie, ktoré je lepšie finančne ohodnotené,“ hovorí Vajíčková.
Ján Hurtík študuje na Univerzite Komenského angličtinu a slovenčinu. Po škole ísť učiť neplánuje.
„Zamestnať sa ako učiteľ nie je problém, ale nebudem sa hrnúť do povolania učiteľa. Keď má už človek vysokoškolský diplom, treba sa rozhliadať po lepšie zaplatených miestach.“ Angličtinu si zvolil, lebo má široké uplatnenie.
Dnešný deň spojilo ministerstvo školstva s morálnym i finančným oceňovaním pedagógov. Niekoľko vybraných ocení na podujatí pre učiteľov z celého Slovenska v Levoči.
Medaila svätého Gorazda
„Deň učiteľov je príležitosťou vzdať hold a úctu práci učiteľskej profesii, ktorá právom patrí medzi najdôležitejšie a najnáročnejšie profesie,“ povedala hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková.
Viac ako 50 pedagógov získa Medaily svätého Gorazda, ďakovné listy a finančné odmeny, výškou podobné nízkemu učiteľskému platu. Desať pedagógov získa veľkú medailu a 10 tisíc korún. Mimoriadnu prácu ostatných učiteľov si ministerstvo cení na tri alebo päťtisíc.
Vyššie platy za vyššie vzdelanie
Zlepšenie učiteľských platov má priniesť nový zákon ministra školstva Jána Mikolaja z SNS. Každý postup vo vzdelaní by znamenal vyšší plat.
Zákonom o pedagogických zamestnancoch chce Mikolaj prispieť k zvýšeniu ich spoločenského a finančného postavenia.
Španková hovorí, že pripravovaná reforma by mala priniesť také podmienky v školstve, aby sa povolanie učiteľa zaradilo medzi atraktívne a motivujúce.
„Učiteľ musí často bojovať s veternými mlynmi a vydupávať si veci, ktoré sú v iných rezortoch samozrejmosťou,“ pripomína Jančová.