HARARE, BRATISLAVA. Daroval Zimbabwe nezávislosť, ale doviedol ho k ekonomickému krachu. V sobotných prezidentských voľbách sa ho krajina môže zbaviť. Robert Mugabe má však aj po takmer troch desaťročiach pri moci stále dostatok síl, aby umlčal opozíciu.
Mugabeho takmer dvadsať rokov pri moci uznávali aj západné veľmoci. Dobré vzťahy najmä s britskou korunou sa otočili po vyhnaní belošských farmárov v roku 2000. „Tony Blair proti mne otrávil aj princa Charlesa a kráľovnú,“ cituje prezidenta spisovateľka Heidi Hollandová v knihe Večera
s Mugabem. „Takmer plakal, keď mi to hovoril,“ povedala autorka pre britský Guardian.
Bývalý veľvyslanec Slovenska v Zimbabwe v deväťdesiatych rokoch Ján Voderadský zažil Mugabeho obrat na vlastnej koži. „Na mňa aj na zahraničných diplomatov pôsobil príjemným a osobným dojmom. Potom však zistil, že jeho sen sa nenaplnil a priviedol krajinu do katastrofy,“ povedal Voderadský pre SME.
Traktory a znárodnenie
Farmy niekdajších plantážnikov po vyhnaní belochov chradnú a krajina si s 80-percentnou nezamestnanosťou nevie zabezpečiť základné potreby. Prezident spustil program obnovy. Vidiečanom rozdáva traktory a zvýšil platy učiteľom a štátnym úradníkom.
Zvýšené štátne výdavky vystrelili infláciu na rekordných 150–tisíc percent. Rast cien Mugabe rieši vyhrážkami. Každý obchod, ktorý nezníži ceny, znárodníme, povedal pre štátny denník Zimbabwe Herald.
Lídra vládnej Africkej národnej únie Zimbabwe - Patriotistický front (ZANU-PF) opúšťajú aj jeho spojenci. Bývalý minister financií Simba Makoni sa prezidentovi postavil a vo voľbách kandiduje proti nemu.
Sekerou na opozíciu
Väčšie šance pozorovatelia dávajú druhému kandidátovi opozície. Niekdajší líder odborov a šéf hlavnej opozičnej sily Hnutie za demokratickú zmenu (MDC) Morgan Tsvagirai pred šiestimi rokmi voľby prehral iba o 12 percent hlasov. Tentoraz si verí. „Nepochybujem, že máme zdrvujúcu prevahu. ZANU-PF ju iba ťažko potlačí,“ povedal Tsvagirai pre BBC. Opozičný favorit sa nevzdal ani potom, ako ho pred rokom štátna polícia zmlátila za účasť na proteste.
Obávaná tajná služba nasadila svojich agentov aj krátko pred voľbami. New York Times zverejnil príbeh Solomona Dandu z opozičného tábora. Do jeho domu vtrhla asi stovka mladých ozbrojencov. Rodina sa stihla ukryť, ale jedného z jeho spolupracovníkov dosekali sekerou.
Polícia zasahuje aj do opozičnej volebnej kampane. Troch aktivistov z tábora MDC podľa Amnesty International policajti prinútili strhnúť plagáty a zjesť ich.
Chcú strieľať do davu
Policajný šéf Augustine Chihuri podľa správy International Crisis Group pohrozil ostrovu streľbou do davu v prípade protestov proti výsledkom volieb. „Nenecháme to zájsť tak ďaleko ako v Keni. Umlčíme ich v zárodku,“ povedal.
Svoju silu Mugabe ukázal najmä v osemdesiatych rokoch. Z obľúbeného vodcu sa stal obávaný tyran keď jeho jednotky smrti za osem rokov zmasakrovali asi 30-tisíc politických oponentov.