Anonymy nám spochybňujú euro

Prijatie eura na Slovensku môže byť ohrozené. Vyplýva to z tvrdení agentúry Thomson, ktorá sa odvoláva na zdroje blízke Európskej centrálnej banke. Podľa nich nás môže potopiť inflácia.

Prijatie eura je ohrozené v dôsledku inflácie. Tvrdia to utajené zdroje agentúry Thomson z prostredia Európskej centrálnej banky. Odborníci ich označili ako fámy.Prijatie eura je ohrozené v dôsledku inflácie. Tvrdia to utajené zdroje agentúry Thomson z prostredia Európskej centrálnej banky. Odborníci ich označili ako fámy. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

BRUSEL, BRATISLAVA. Slovensko asi neprijmú do eurozóny. Tvrdí to správa agentúry Thomson Financial, ktorá sa odvoláva na zdroje z okolia Európskej centrálnej banky (ECB). Ministerstvo financií aj Národná banka tvrdia opak. Okrem toho označili anonymné zdroje agentúry za nedôveryhodné.

„Pre nás sú podstatné údaje slovenského a európskeho štatistického úradu. Ak podľa nich plníme inflačné kritérium, nie je dôvod na neprijatie eura,“ povedal Miroslav Šmál, hovorca ministerstva financií. Podobných správ už podľa neho bolo veľa a nikdy sa nepotvrdili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne je kritérium na úrovni 3,1 percenta a Slovensko ho spĺňa s predstihom jedného percenta. Aj napriek tomu, že kritérium sa ešte bude meniť, zmestiť by sme sa do neho mali aj pri rozhodovaní o prijatí eura.

Informáciám neveria

„Je to fáma, ktorá sa nezakladá na pravde. Nemá zmysel sa tým zaoberať,“ reagoval člen Bankovej rady Národnej banky Peter Ševčovic. Tvrdí, že na rokovaniach so zástupcami Európskej centrálnej banky podobné signály, aké priniesla agentúra Thomson Financial, nezaznamenal. Aká je podľa Ševčovica šanca, že Slovensko prime euro v januári 2009? „Stopercentná.“ Podobné pesimistické názory podľa neho na pôde Európskej centrálnej banky prevládali ešte pred niekoľkými mesiacmi.

Komentovať správu Thomson Financial nechcela slovenská ambasáda v Bruseli. „Nemáme takéto informácie, nebudeme sa preto k tomu vyjadrovať,“ povedala hovorkyňa ambasády Zuzana Dutková.

SkryťVypnúť reklamu

Správu nekomentovala ani samotná ECB a odkázala na správu, ktorú má vydať v máji.

Za pravdu odborníkom dala aj koruna, ktorá na správu takmer nezareagovala. „Oslabila sa približne o desať halierov, čo nie je významná zmena,“ povedal Juraj Valachy, analytik Tatra banky.

Odvolávajú sa na Slovinsko

Zdroje agentúry Thomson však vychádzajú zo zlej situácie, ktorej čelilo Slovinsko po vstupe do eurozóny.

Slovinsko je pre úniu odstrašujúcim príkladom. Vývoj inflácie v tejto krajine, ktorá vlani ako prvá z bývalého socialistického bloku zaviedla euro, nám podľa zdrojov blízkych vláde stále vyhadzujú na oči. Inflácia v Slovinsku sa tento rok pohybuje okolo štyroch až piatich percent, čo je vysoko nad priemerom únie a aj nad hornou hranicou inflácie potrebnou na vstup do eurozóny. Únia už viackrát Slovinsko vyzvala, aby viac šetrilo v rozpočte a zabezpečilo vyššiu konkurenciu medzi hypermarketmi. Slovinci však tvrdia, že sa to nedá. Únia pritom nemá žiadnu páku, ako ich prinútiť k vyššej disciplíne. Z eurozóny ich totiž nemôže nikto vyhodiť. Únia sa bojí, že bude mať podobné problémy aj s nami. Nemusí to však tak byť.

SkryťVypnúť reklamu


„Plnenie inflačného kritéria na udržateľnej úrovni by sa mohlo zdať tesné, no nemalo by dôjsť k podobnému scenáru, k akému došlo v Slovinsku, ktoré teraz prekračuje kritérium o 1,3 percenta,“ povedal Martin Lenko z VÚB.

Podľa zdroja blízkeho bruselským rokovaniam o prijatí eura sa s ECB nedávno rozprávali práve o tom, že medzi Slovenskom a Slovinskom sú významné rozdiely. Keby však správa Európskej centrálnej banky bola taká kritická, ako tvrdí správa agentúry Thomson, nemusí to znamenať veľa.

ECB nerozhoduje

„Správa ECB má len poradný hlas pre Európsku komisiu, ktorá v konečnom dôsledku rozhoduje o našom prijatí do eurozóny,“ povedal Valachy. Komisia je pritom podľa neho skôr naklonená Slovensku. Nakoniec to všetko ešte musia odobriť členské štáty na zasadaní Rady EÚ a aj Európsky parlament.

SkryťVypnúť reklamu

Faktom však je, že predstavitelia ECB stále upozorňujú na to, aké dôležité je zaoberať sa plnením najmä inflačného kritéria. Naposledy o tom hovoril prezident banky Jean­Claude Trichet.

Autor: ľja, šaf

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 327
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 860
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 200
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 450
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 731
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 573
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu