BASRA, BAGDAD. Duchovný vodca šiitských militantov Muktada Sadr včera nečakane vyzval svojich stúpencov, aby zastavili boje. Jeho milície spustili ráznu protiofenzívu po celej krajine, keď premiér Núrí Málikí minulý utorok zavelil
k útoku v juhoirackom meste Basra.
Vládne jednotky neustúpia
Málíkí ešte pred Sadrovým vyhlásením odmietol stiahnuť svoje jednotky zo strategického ropného mesta Basra. Nepresvedčil ho ani neúspech a silný odpor šiitských militantov.
Pri bojoch zahynulo už takmer tristo ľudí, najviac práve
v Basre a v metropole Bagdad. Nepredvídateľnými útokmi sa Sadrovým bojovníkom darilo odrážať vládnych vojakov. „Neodídeme, kým nenastolíme poriadok a pokiaľ tí, ktorí stoja mimo zákon a obracajú svoje zbrane proti štátu, nebudú potrestaní,“ povedal Málikí pre agentúru AFP.
Málikí dal podľa New York Times útokmi v Basre do stávky svoje renomé a viacerí vysokopostavení politici označili akciu za slabo naplánovanú.
V Basre platí zákaz nočného vychádzania. Pôvodne mal vypršať v nedeľu o polnoci, ale úrady ho včera predĺžili na neurčito. Americké velenie potvrdilo, že v radoch irackej armády v Basre má svoje špeciálne jednotky. Nad centrom lietali americké i britské vojenské lietadlá, ktoré bombardovali základne militantov.
So spojencami v pätách
Na hraniciach mesta zaujali bojové pozície britské jednotky. „Nateraz neplánujeme návrat do Basry, ale sme bližšie k mestu ako doteraz,“ povedal hovorca britských pozemných jednotiek Tom Holloway.
Z britských stanovíšť sa počas včerajšieho dňa ozývala podporná granátometná paľba. Británia stiahla svoju armádu
z Basry v decembri minulého roku, pretože svojou prítomnosťou provokovala šiitských militantov.
Hnutie Muktadu Sadra pre Málikího neochotu stanoviť jasný harmonogram odchodu amerických jednotiek z Iraku odišlo pred rokom z vlády. Až do vypuknutia aktuálnych bojov Sadr na malé výnimky dodržiaval prímerie.
Autor: jk, čtk