KOŠICE, BUDAPEŠŤ. Priemerná cena za akciu bola 20465 forintov. Celkovo tak MOL zaplatil za akciový balík takmer 420 miliónov forintov.
Podľa vyjadrenia riaditeľky pre domácu komunikáciu MOL-u Dóry Somlyai pre denník Népszabadság, išlo „o optimálne umiestnenie voľnej hotovosti v súlade s akcionárskym programom spoločnosti“.
Podľa informácií denníka Magyar Hírlap sa rakúsky OMV chystá na ďalší útok koncom apríla počas valného zhromaždenia akcionárov MOL-u. OMV chce na zhromaždení preskúmať nakladanie s vlastnými akciami samotným MOL-om, v ktorom má 20,2–percentný podiel.
Denník Népszabadság tiež informoval, že OMV navrhne vymenovať nezávislého audítora. Ten by mal preskúmať, či vedeniu MOL–u koná v záujme akcionárov.
Okrem toho chce OMV dosiahnuť, aby akcionári mohli vykonávať svoje práva podľa výšky svojho podielu. V súčasnosti je toto právo maďarským zákonom o strategických podnikoch obmedzené len do výšky 10 percent. Rakúska spoločnosť už dávnejšie oznámila, že chce tiež vyplatiť akcionárom 40 percent zisku, namiesto doterajších dvadsiatich percent.
Šéf OMV Wolfgang Ruttenstorfer minulý týždeň pre britský denník The Times povedal, že len fúziou obidvoch spoločností sa dá bojovať proti expanzii ruského Gazpromu.
Ruský plynárenský gigant Gazprom získal v januári tohto roku 51 percentný podiel v srbskej energetickej firme NIS. Týmto krokom sa zrodilo strategické rusko-srbské partnerstvo. Podľa Ruttenstorfera „Gazprom expanduje na západ a my expandujeme na juhovýchod“. Preto sa OMV snaží spojiť s MOL-om.
Viacerí odborníci však upozorňujú, že OMV čelí aj doma v Rakúsku viacerým problémom. Spoločnosť Austrian Airlines sa napríklad už viackrát pokúšala dohodnúť s OMV na vyššej dodávke leteckých benzínov bez sprostredkovateľov, aby sa zvýšila konkurencieschopnosť obidvoch spoločností na európskom trhu, ale bezúspešne.