Opozícia chce hovoriť, Fico nie

SDKÚ, SMK a KDH budú postupovať spoločne. Podľa Hrušovského sa o zmluve dá rokovať viackrát.

Opozícia tvrdí, že pri hlasovaní o Lisabonskej zmluve bude jednotná.Opozícia tvrdí, že pri hlasovaní o Lisabonskej zmluve bude jednotná. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Opozícia žiada, aby koalícia ešte s ňou rokovala o tlačovom zákone. Predišla by tak komplikáciám pri prijímaní Lisabonskej zmluvy. O zákone, ktorý má zaviesť novinám a tlačovým agentúram povinnosť umožniť odpovede ľuďom, ktorých sa články dotkli, by sa podľa predsedov SDKÚ, SMK a KDH malo hovoriť pred jeho prijatím. Teda tento, prípadne na budúci týždeň.

„Náš návrh je využiť tie dni, ktoré nás delia od hlasovania o tlačovom zákone, na rokovania,“ povedal šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Rokovanie je podľa neho lepší nástroj ako eskalácia napätia a Robert Fico by mal radšej rokovať ako ukazovať svaly.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Opozícia sa zhodla, že pokiaľ tlačový zákon bude obsahovať právo na odpoveď nezlučiteľné so slobodou médií, nepodporí Lisabonskú zmluvu. Nikto opozíciu nedonúti, aby za zmluvu hlasovala, povedal Dzurinda. Na prijatie zmluvy treba 90 hlasov a koalícia má len 85 poslancov.

Predseda SMK Pál Csáky povedal, že jeho strana bude postupovať spoločne s KDH a SDKÚ. Odmietol, že by v jeho strane boli poslanci, ktorí by zmluvu podporili i v prípade, že by prešla neprijateľná verzia tlačového zákona.


Aj Csákyho kritik Béla Bugár si myslí, že by zmluvu nemali podporiť hneď, ako si koalícia zmyslí a treba o tom ešte rokovať. „Viem počítať do dvadsať, ale zdá sa, že vládna koalícia nevie počítať do 90,“ povedal Csáky o svojich dvadsiatich poslan­coch.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa šéfa KDH Pavla Hrušovského sa dá o zmluve hlasovať aj viackrát, takže ak neprejde, neznamená to jej definitívne odmietnutie.

Koalícia s opozíciou oficiálne rokovania o podrobnostiach v tlačovom zákone nemala. Rozprávali sa iba o tom, či pravica podporí zmluvu, rozhovory predsedov strán sa však skončili neúspešne.

Koalícia rokovania hneď po výzve opozície odmietla. „Koalícia nebude tolerovať ďalšie vydieranie zo strany opozície,“ reagovala hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová. Žiadne rokovania o tlačovom zákone vraj nebudú a „od tohto okamihu treba všetky otázky týkajúce sa ohrozenia ratifikácie Lisabonskej zmluvy adresovať opozícii“.

O zmluve sa koalícia s opozíciu baviť chce, ale podľa Rýsovej až po prijatí tlačového zákona na stretnutí vedenia poslaneckých klubov a predsedov strán. Tvrdila, že v koalícii prevláda názor, aby sa o zmluve hlasovalo ešte na tejto schôdzi a neprekladala sa na májovú.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Smeru Boris Zala nevidí dôvod, aby sa o tlačovom zákone rokovalo. „Veď je tu druhé čítanie o zákone, ktoré je normálnym procedurálnym postupom a treba ho využiť na diskusiu a procedurálne návrhy.“

Nech hazardujú ďalej

Pál Csáky o odmietnutí rozhovorov povedal, že je hazardovaním so zmluvou. „Toto je štýl urodzených detí a my v tom nemienime súperiť s koalíciou. V tejto kategórii sú lepší.“

Po prísľube SMK, že si postráži poslancov pri hlasovaní o dokumente, to nevyzerá, že by sa ho koalícii bez podpory opozície podarilo presadiť, hoci sa na hlasovaní zúčastnia aj nekoaliční poslanci. Budú na ňom štyria zákonodarcovia okolo Vladimíra Palka. Tí však budú hlasovať proti zmluve. „My považujeme tlačový zákon za veľmi dôležitý, ale Lisabonská zmluva je predsa ešte dôležitejšia,“ vysvetlil Palko.¶ Hlasovať proti bude aj Peter Gabura – ďalší bývalý člen KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Odídenec z HZDS Tibor Mikuš, naopak, zmluvu podporuje.

Budeme poslední?

Lisabonskú zmluvu medzičasom prijímajú ďalšie krajiny. Hoci bola politickým problémom v Poľsku, včera ju hladko prijal Sejm.

Pôvodne ju blokoval opozičný líder a bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński a poľský premiér Donald Tusk dokonca nevylučoval, že bude musieť vypísať o tejto otázke referendum.

Návrh zmluvy predpokladá, že ju schvália všetky členské štáty Európskej únie do konca tohto roka.

Koalícia podľa informácií SME úplne neopustila ani myšlienku, že by o zmluve v prípade odporu opozície nechala hlasovať až na konci decembra a prinútila ju na podporu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 484
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 962
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 261
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 658
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 203
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 977
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 640
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu