BRATISLAVA. Vyjadrenia Smeru, HZDS a SNS o podobe tlačového zákona sú chaotické. Predseda vlády a Smeru Robert Fico hovorí len o kozmetických úpravách. Naopak predstavitelia HZDS tvrdia, že sa mu podarí dohodnúť so Smerom, aby sa právo na odpoveď týkalo len nepravdivých tvrdení. SNS hovorí, že odpoveď nebude musieť byť uverejnená na rovnakom mieste ako text, na ktorý reaguje.
Fico tvrdí, že nečaká na stanovisko OBSE, k pozmenenému návrhu kontroverzného tlačového zákona, lebo v Európskej únii neexistujú jednotné pravidlá pre takéto zákony. „My sme všetko najpodstatnejšie, čo medzinárodné organizácie požadovali - najmä OBSE - už urobili.“
Mierne sa podľa premiéra ešte upraví právo na opravu, ktoré je na rozdiel od odpovede v zákone aj teraz. Zákon nebude trvať, aby oprava faktických chýb nemala tak isto veľký titulok ako pôvodný text. Akceptovali by vraj už iba niektoré ďalšie prípadné pozmeňovacie návrhy, ktoré by vylepšovali štylistiku. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj povedal, že odpoveď už na rozdiel od pôvodného návrhu nemusí byť na rovnako mieste ako pôvodný článok, ale na mieste primeranom. Koalíciou prešiel aj Rafajov návrh, aby mohol sudca odtajniť novinársky zdroj v prípade, že sa budú jeho informácie týkať trestného činu.
Vydavatelia: Dáme to na súd
„Bohužiaľ nevnímame posun,“ povedal o záveroch koalície predseda Združenia vydavateľov periodickej tlače Miloš Nemeček. Ako pozitívnu zmenu by vnímal, ak by sa odpoveď týkala len nepravdivých informácií. „V podstate by som mohol odpovedať na všetko, čo je síce pravdivé, ale nepáči sa mi,“ vysvetlil aktuálnu verziu návrhu. Nemeček si nedokáže predstaviť nerušenú prácu novinárov, keď budú pod tlakom takejto legislatívy. Predpokladá, že vydavatelia zákon napadnú na Európskom súde pre ľudské práva a majú veľkú šancu, že uspejú.
HZDS: zmeny sme vybavili
Poslanci zo strany Vladimíra Mečiara pred koaličnou radou tvrdili, že sa na ich popud ešte viac zmierni právo na odpoveď. „Som veľmi rád, že inšpiráciu HZDS na zmeny v tlačovom zákone akceptovali koaliční partneri,“ povedal po koaličnej rade podpredseda HZDS Milan Urbáni. Ficove slová jeho verziu nepotvrdili. Konečné znenie zákona podľa Urbániho bude prijateľné pre obyvateľov, novinárov a aj medzinárodne akceptované. Jeho stranícky kolega Ján Kovarčík si dokonca myslí, že sa so Smerom bude dať dohodnúť aj na odpovedi len v prípade nepravdivých informácií.
Opozícia vyčkáva
Opozícia, ktorá vo veci tlačového zákona postupuje spolu, zatiaľ záver koaličnej rady nekomentuje. „Počkajme si na konečnú podobu zákona,“ povedal poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý. Nemení sa stanovisko opozície, podľa ktorého nepodporí Lisabonskú zmluvu, ak sa právo na odpoveď v novinách bude týkať aj pravdivých informácií. Predseda parlamentu Pavol Paška potvrdil, že dá o zmluve hlasovať ešte na tejto schôdzi.