HARARE, BRATISLAVA. Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe sa od soboty, keď voliči tejto juhoafrickej krajiny rozhodovali o jeho osude, neukazoval na verejnosti.
Zatiaľ čo opozícia hovorila o jeho prehre, prezidentovi poradcovia naťahovali čas, aby vymysleli, ako po 28 rokoch vlády jedného muža prijať vôľu ľudu. Mugabeho verní sa včera dočkali svojho lídra. Štátna televízia odvysielala zábery zo stretnutia s Ahmedom Tejanom Kabbahom, bývalým prezidentom Sierry Leone, ktorý spolu s ďalšími predstaviteľmi Africkej únie monitoroval voľby v Zimbabwe.
Mugabe sa usmieval a podľa Kabbahu pôsobil uvoľneným dojmom. Nevyjadroval sa však ani k strate väčšiny v parlamente, ani k avizovanej prehre v boji o znovuzvolenie do čela štátu.
Mugabe priznal porážku
Robert Mugabe už údajne svoju prehru priznal pred najbližšími rodinnými príslušníkmi a poradcami. „Mugabe pripustil prehru v kruhu poradcov, armády, polície a šéfov spravodajských služieb,“ napísal juhoafrický denník Business Day.
Centrálna volebná komisia ešte stále neoznámila oficiálne výsledky prezidentských volieb, otázkou však už nie je, kto vyhral, ale o koľko hlasov.
Opozícia tvrdí, že jej kandidát Morgan Tsvangirai získal 50,3 percenta hlasov, čo by mu zaručovalo výhru už v prvom kole. Mugabemu pripisujú zisk 43,8 percenta hlasov.
Vláda zabojuje kampaňou
Vládna Africká národná únia Zimbabwe (ZANUPF) zase trvá na druhom kole, keďže podľa jej odhadov ani Tsvangirai nezískal potrebný počet hlasov. Uplynulé dni sa špekulovalo nad tým, že obe strany spolu rokovali o možnom odstúpení Mugabeho a odovzdaní moci, keďže podľa viacerých analytikov by bolo druhé kolo pre súčasného prezidenta fiaskom.
Predstavitelia vládnej strany však včera tvrdili, že chcú bojovať o prezidentský palác až do konca. „Sme pripravení na druhé kolo a na víťazstvo v ňom,“ povedal námestník ministra informácií Bright Matonga.
Za dôvod prehry označil Matonga slabú kampaň, pre ktorú ZANUPF využila údajne len 25 percent energie. Všetko chce napraviť v druhom kole. O stratégii má vládna strana rokovať dnes. Miestni reportéri podľa BBC tvrdia, že vedenie strany sa rozchádza v názore na to, či má Mugabe riskovať druhú prehru.
Obyvatelia Zimbabwe by v prípade druhého kola išli voliť už o tri týždne. Pozorovatelia sa obávajú, že v zdevastovanej krajine s hyperinfláciou a nedostatkom potravín môže naťahovanie volieb viesť k násilným nepokojom.
Prvé výsledky
Opozičné Hnutie za demokratickú zmenu (MDC) získalo v parlamentných voľbách 109 kresiel, Mugabeho strana ZANU-PF len 97 kresiel. Desať poslancov MDC sa odštiepilo v rámci frakcie študentského lídra Arthura Mutambaru, aj bez nich však má opozícia o dve kreslá viac ako vládna strana.