BRATISLAVA. Opozičné strany idú do prezidentskej voľby so spoločnou kandidátkou. Po mesiacoch váhania a nedorozumení sa aj KDH pridalo k podpore podpredsedníčky SDKÚ Ivety Radičovej.
Tá následne definitívne potvrdila, že do budúcoročných volieb pôjde. Ich favoritom je úradujúci prezident Ivan Gašparovič.
Kresťanskí demokrati privolili napriek tomu, že s Radičovou „na niektoré kultúrno etické otázky nemajú úplne zhodné názory,“ povedal šéf KDH Pavol Hrušovský.
Podpora však nebola úplne zadarmo. V spoločnom vyhlásení podpredsedníčka SDKÚ sľúbila, že podporí novelu interrupčného zákona. Návrh KDH dáva lekárovi za povinnosť informovať ženu, ktorá chce ísť na potrat, o alternatívnych riešeniach a pomoci.
Pred deviatimi rokmi bola podpora vtedajšej širokej koalície Rudolfovi Schusterovi súčasťou koaličnej dohody a podmienkou vstupu Strany občianskeho porozumenia do vlády.
Teraz o spoločnej podpore pre Radičovú rozhodoval jej postoj k interrupciám. Vyhlásenie sa vyhlo otázke registrovaného partnerstva homosexuálov, ktoré kandidátka neodmieta. Tvrdí sa v ňom iba, že zmena súčasnej právnej ochrany, ktorá pozná iba partnerstvo heterosexuálov, je možná iba na základe rozsiahlej verejnej diskusie a celospoločenskej zhody.
Radičová zároveň dodržala to, čo povedal jej stranícky šéf Mikuláš Dzurinda. Ten tvrdil, že ich kandidátka už nepovie nič o svojich postojoch ku kultúrno-etickým otázkam napriek tomu, že to KDH žiadalo.
Spoločné vyhlásenie Radičovej a KDH o tom, ako splnila podmienky hnutia, totiž celé prečítal Hrušovský a kandidátka sa už vyjadrila iba okrajovo.
Radičová včera po dohode tvrdila, že rozhovory s KDH boli korektné, vážne, podstatné, ale aj zdĺhavé. „Som pripravená uchádzať sa a kandidovať na post prezidentky Slovenskej republiky,“ potvrdila.
Jediný Gašparovičov súper
Okrem Radičovej a prezidenta Ivana Gašparoviča opierajúceho sa o podporu Smeru a zrejme aj SNS sa v súboji o prezidentský palác nečrtajú žiadni vážni uchádzači. Nejasný je zatiaľ postoj HZDS a prípadná kandidatúra jeho predsedu Vladimíra Mečiara.
Prieskum agentúry MVK pred mesiacom ukázal, že Ivana Gašparoviča by v prvom kole volilo 51,9 percenta a Ivetu Radičovú 26 percent opýtaných. Mečiar by dostal 5,7 percenta – menej ako predseda SNS Ján Slota.
Na otázku, čo by Radičová spravila, keby ako prezidentka dostala na podpis zmenený interrupčný zákon, odvetila, že sa zachová spôsobom, ktorý • e zakotvený v ústave. „Budem vždy rešpektovať kvalifikovanú väčšinu, celospoločenský konsenzus a Ústavu Slovenskej republiky.“
Do volieb vraj ide s vlastnou víziou Slovenska 21. storočia.
Chce byť aj občianskou kandidátkou
Obráti sa vraj aj na občanov, aby podporili jej mandát. Nechce teda kandidovať len na základe najmenej pätnástich poslaneckých podpisov a pripustila, že skúsi vyzbierať aj 15tisíc podpisov od občanov, čo je druhá možnosť, ako splniť podmienky na kandidatúru.
KDH nevie, ako pomôže
Hrušovský nepovedal, čo konkrétne jeho strana pre úspech Radičovej urobí. Na otázku, či sa bude aj osobne na kampani podieľať a či KDH na ňu aj prispeje finančne, povedal, že o „technike, forme a spôsobe volebnej kampane“ bude ešte SDKÚ, SMK a KDH rokovať.
Otázku pomoci KDH považuje za predčasnú aj podpredseda Daniel Lipšic.
Podpredseda SMK Gyula Bárdos je presvedčený, že jeho strana Radičovej pomôže „maximálne vo všetkom“, keďže sú poučení z neúspechu Eduarda Kukana, ktorý sa pred štyrmi rokmi nedostal do druhého kola volieb.
„Naša pomoc bude určite efektívnejšia a urobíme všetko pre to, aby mala u našich voličov a sympatizantov podporu,“ hovorí Bárdos.
SMK je podľa neho ochotná prispieť na Radičovej kampaň aj finančne.
Vyjadrili sa na poslednú chvíľu
Podpora od KDH prišla podľa člena vedenia SDKÚ „o päť minút dvanásť“.
Denníku SME pod podmienkou anonymity povedal, že v Dzurindovej strane boli ochotní na Hrušovského súhlas čakať už len týždeň a potom by oznámili, že rozbiehajú kampaň len s podporou SMK. „Tá by bola zameraná aj na voličov KDH,“ povedal.
Radičová zatiaľ okolo seba začína vytvárať volebný tím. Reklamnú agentúru ani konečnú podobu kampane zatiaľ určenú nemá.
Výhodou v kampani bude, že je prirodzená
Sociológ si myslí, že má Radičová šance, podľa experta na reklamu má len jednu slabinu – nevie útočiť.
Iveta Radičová má šancu uspieť, myslí si riaditeľ výskumnej agentúry Focus Ivan Dianiška. Do druhého kola, kam postupujú dvaja najsilnejší kandidáti, sa podľa neho určite prebojuje. A potom už bude výsledok otvorený. Očakávaná zostava je Ivan Gašparovič a Radičová.
Kto z nich zvíťazí, do veľkej miery záleží na volebnej účasti. Vyššia by mala nahrávať Gašparovičovi, nižšia zasa Radičovej. „Záleží veľmi na tom, ako osloví širšiu časť voličov, ako teraz preferuje,“ myslí si Dianiška. Veľmi dôležitú úlohu preto bude hrať predvolebná kampaň. Naposledy sa SDKÚ s ich kandidátom Eduardom Kukanom nepodarila.
Teraz majú z marketingového hľadiska lepšie vyhliadky. Riaditeľ reklamnej agentúry Istropolitana D'Arcy Milan Lechnický považuje podpredsedníčku SDKÚ za veľmi dobrý „produkt“ do volebnej kampane. „Keď sa pozriete na to, aké očakávania všeobecne majú obyvatelia Slovenska od človeka, ktorý je prezident, do značnej miery sa kryjú s tým, čo ponúka Radičová.“
Z jej správania v politike cíti, že sa správa „prirodzene dobre“ aj z marketingového hľadiska. Lechnický vidí na prvý pohľad len jednu slabinu: „Ona ako politička je typ, ktorý nevie útočiť. Pokiaľ by zvolila za svoju taktiku útočenie, v tom momente by sa stala nedôveryhodná. Je vyslovene konsenzuálna, čo mnohým ľuďom konvenuje a útočnosť jej vyslovene nesedí.“ Z tohto dôvodu by jej príliš nesedela negatívna predvolebná kampaň.
Radičová má podľa Dianišku výrazne väčší volebný potenciál, než je súčasná podpora opozičných strán. „Je prijateľná pre mnohých voličov, ktorí by inak tieto strany nevolili – a to aj bez ohľadu na to, ktorá strana ju bude priamo podporovať.“
Radičová má podľa šéfa Focusu väčší volebný potenciál u žien, ľudí s vyšším vzdelaním a z väčších miest.