Slovensko predávalo náboje podvodníkovi

Firma, ktorú vyšetruje americký Kongres za to,že dodávala bezcennú muníciu afganským jednotkám, nedávno kúpila zbrane aj na Slovensku.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR)

BRATISLAVA. Slovensko obchodovalo so zbraňami s firmou AEY, ktorú v Amerike vyšetrujú pre podvody. Denník New York Times zistil, že Afgancom predávala desaťročia starú čínsku muníciu z Albánska a tvrdila, že je z Maďarska.

Ďalšie zbrane a muníciu pre nich nakúpila aj v Bulharsku, Rumunsku, Česku a na Slovensku. Nie je jasné, čo presne sa s nimi stalo a za akých okolností ju americká firma nakupovala. V zahraničí škandál spôsobil vážne rozpaky.

Spoločnosť AEY vlani v januári dostala od americkej armády zákazku za 298 miliónov dolárov, aby zásobovala afganskú políciu a armádu. Minulý týždeň po zistení New York Times o obchod prišla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V čase zverejnenia článku bol jej šéf na Slovensku a rokoval o ďalších obchodoch.

Na Slovensku sa AEY spomína ako „zahraničný zmluvný partner“ slovenskej firmy ZVS Holding na licencii, ktorú získala 18. marca od ministerstva hospodárstva na vývoz 1,6 mi­lió­na nábojov pre afganskú vládu. Časť z nich kúpila od inej firmy Petina International.

Hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara povedal, že firma AEY je na licencii „iba pre tento jeden prípad“. Zvara povedal, že slovenská strana nedostala výsledky vyšetrovania z USA.

V Albánsku a Maďarsku obchody firmy AEY prešetrujú.

Riaditeľ ZVS Holding Miroslav Solava ani obchodný riaditeľ Vladimír Ďuriš, ktorí podpísali žiadosť o udelenie licencie, na opakovanú žiadosť o vyjadrenie nereagovali. ZVS Holding pre­dal zo skladov milión nábojov ráže 7,62 mm do samopalov, ktoré sa používali v bývalých krajinách Varšavskej zmluvy.

SkryťVypnúť reklamu

Petina predala 636 435 nábojov ráže 12,7 mm do veľkorážnych guľometov. Spoločnosť získala muníciu v roku 2002 od ministerstva obrany. „To je nejaký omyl,“ tvrdí však riaditeľ Petiny Peter Peniaška. „Nemáme s ním (AEY) nič spoločné."

New York Times zverejnil prepisy telefónnych rozhovorov, v ktorých šéf firmy AEY Efraim Diveroli hovorí, že albánski politici brali úplatky za to, že obchody so zbraňami uľahčia. V Albánsku preto začal generálny prokurátor vyšetrovať, či do obchodu neboli zapletení aj premiér Sali Beriša a minister obrany Fatmir Media. V Maďarsku premiér Ferenc Gyurcsány požiadal Národný bezpečnostný úrad, aby preveril tamojšie dodávky munície do Afganistanu.

Najväčší rozruch je v Spojených štátoch. Kritici sa pýtajú Pentagonu, ako je možné, že taký dôležitý kontrakt získala spoločnosť, ktorú vedie 22-ročný Efraim Diveroli s pochybnou minulosťou, a jeho 25-ročný partner je školeným masérom. Diveroliho zatkli minulý mesiac za jazdu v opitosti. V minulosti ho už obvinili z používania falošného občianskeho preukazu, podľa ktorého bol o štyri roky starší. Oficiálny vek, odkedy je povolené piť alkohol, je na Floride 21 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské rakety idú na Srí Lanku

Pravidlá Európskej únie zakazujú predaj vojenského materiálu do konfliktných zón, ako je Srí Lanka.Únia však nemá možnosť,ako Slovensko prinútiť,aby pravidlá rešpektovalo.

Slovenské ministerstvo hospodárstva schválilo zásielku 10-tisíc vojenských rakiet srílanskej vláde. Srí Lanka nie je na zozname krajín, kde by bolo embargo na vývoz zbraní, ide však o porušenie Kódexu Európskej únie o vývoze zbraní.

Ostrovný štát je už 25 rokov v občianskej vojne, vláda bojuje proti povstalcom, tamilským tigrom. Srílanská armáda zasahuje aj proti civilnému obyvateľstvu a je podozrivá, že porušuje ľudské práva.

Prímerie sa skončilo

Trojmetrové rakety zo Slovenska previezli do Chorvátska, vo štvrtok majú loďou vyraziť do Colomba, hlavného mesta Srí Lanky. Ako „konečný užívateľ“ je uvedený generálny štáb srílanských ozbrojených síl.

SkryťVypnúť reklamu

Rakety sa vystreľujú z viachlavňových odpaľovacích zariadení na nákladných autách, ktoré operujú až v 18-členných batériách. Salvou potom dokážu vypáliť až 720 rakiet naraz. Systém je známy skôr ničivým účinkom než presnosťou.

„Tento predaj je mimoriadne zlý v tom, že len ďalej rozdúcha konflikt,“ povedal Roy Isbister, šéf kontroly vývozu zbraní v organizácii Safeworld, ktorá sleduje obchod so zbraňami.

Srílanská vláda v januári jednostranne ukončila prímerie s tamilskými tigrami. Nedávne správy USA, OSN a Európskej únie o ľudských právach tvrdia, že vláda sa podieľala na zabíjaní a únosoch civilistov.

Čo na to kódex?

Z Kódexu Európskej únie o vývoze zbraní vyplýva, že Srí Lanka patrí ku krajinám, do ktorých by členovia únie nemali zbrane dodávať.

SkryťVypnúť reklamu

„Členské štáty nevydajú vývoznú licenciu (na vojenský tovar), ak je zrejmé riziko, že navrhovaný vývoz by mohol byť použitý na vnútorný útlak.“ Paragraf tri uvádza, že „členské štáty nepovolia vývozy, ktoré by vyvolávali či predlžovali oz­brojené konflikty, alebo zhoršovali existujúce napätie v krajine konečného určenia“.

Kódex je považovaný za „politicky záväzný“. V auguste 1998 sa Slovensko a ďalších 12 uchádzačov o členstvo v únii zaviazalo, že sa pri exportnej politike budú kódexom riadiť.

Ministerstvo hospodárstva, zodpovedné za vydané licencie na vývozy zbraní, zásielku na Srí Lanku povolilo. Tvrdí, že vývoz rakiet kódex Európskej únie neporušuje.

„Srí Lanka je členský štát OSN, ktorý má zaručené právo na sebaobranu a vlastnú bezpečnosť,“ povedal hovorca ministerstva Branislav Zvara. „Bezpečnostná rada OSN nevyhodnotila situáciu na Srí Lanke tak, aby zaviedla zbrojné embargo na dodávky zbraní.“

SkryťVypnúť reklamu

Trest nehrozí

Právomoc vetovať vývozy zbraní má ministerstvo zahraničných vecí. Ani tam na obchode s raketami nevidia nič zlé, a tak ani nemohli prísť k záveru, že by vývoz porušil medzinárodné záväzky Slovenska alebo poškodil jeho zahraničnopolitické záujmy. „Režim kontroly exportu je plne kompatibilný so systémami uplatňovanými v partnerských krajinách únie a NATO a vo všeobecnosti sa teší ich prirodzenému rešpektu a uznaniu,“ povedal hovorca ministerstva Ján Škoda.

Štáty za to, že porušujú kódex únie o vývoze zbraní nemožno potrestať, nemá totiž silu zákona. „To, ako sa kódex uplatňuje, je na každom členskom štáte,“ povedala Christiana Hohmann, hovorkyňa eurokomisárky pre zahraničné vzťahy Benity Ferrerovej-Waldnerovej.

Slovensko nie je osamotené

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko nie je najväčším dodávateľom zbraní na Srí Lanku. V rokoch 2005 a 2006, za ktoré sú posledné údaje v konsolidovaných správach únie, vyviezlo Slovensko na Srí Lanku vozidlá a súčiastky za 213 000 eur, pričom Česko vyviezlo rôzny vojenský materiál za takmer 4 milióny eur a Veľká Británia za viac než 8,5 milióna eur.

„Slovenský predaj rakiet je podľa kódexu Európskej únie problematický, Slovensko však, bohužiaľ, nie je jediné,“ hovorí Isbister zo Safeworld.

Ako sa zbrane dostali zo skladov ministerstva

Ministerstvo potvrdilo, že rakety predalo.Za koľko a koľko kusov, však nepovedalo.

Rakety, ktoré zo Slovenska putujú na Srí Lanku, odkúpila z nadbytočných zásob ministerstva obrany zbrojárska firma SMS z Dubnice nad Váhom 24. novembra 2006.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca ministerstva Vladimír Gemela povedal, že predajná cena bola 8,45 milióna korún, no odmietol prezradiť, koľko rakiet štát predal, či aká bola jednotková cena.

Cena

Desaťtisíc rakiet potom kúpila firma Way Industry z Krupiny na strednom Slovensku a predala ich Lanka Logistics z Colomba, štátnej firme, ktorá od konca minulého roku obstaráva zbrane pre srílanskú armádu. Bez prepravného podľa informácií SME zaplatila 180 dolárov za raketu, spolu 37,6 mi­lióna korún. Ďalších 30-tisíc rakiet má nasledovať, ak prvý obchod dobre dopadne.

Rakety kalibru 122 milimetrov majú dostrel do 30 kilometrov a môžu niesť 20-kilové vysoko výbušné, zápalné alebo chemické hlavice.

Odpaľujú sa z raketového odpaľovacieho zariadenia GRAD sovietskej výroby, ktoré sa používa vo viac než 50 štátoch, čo ho robí jedným z najobľúbenejších raketových delostrelec­kých systémov. V Československu vznikol variant GRAD-u nazvaný RM­70. Práve pre taký boli slovenské rakety určené.

SkryťVypnúť reklamu

Boženy a rakety

Firma Way Industry je známa vývozom odmínovacích zariadení Božena, ktoré čistili mínové polia pre jednotky OSN a NATO v Afganistane, Iraku a v krajinách bývalej Juhoslávie.

Riaditeľ Way Július Mokoš odmieta, že by vývoz rakiet porušoval zákony, hovorí, že srílanská vláda má právo brániť sa proti tamilským tigrom. „Sú to najhorší teroristi na svete. (...) Mali by sme sa pýtať, odkiaľ získavajú zbrane teroristi, a nie odkiaľ ich získava vláda.“

(tom)

Efraim Diveroli

ČTK/AP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 761
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 056
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 750
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 630
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 470
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 838
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 591
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu