MOSKVA, BRATISLAVA. Rusi boli z neho v Tampere paf. Funkcionári, tréneri aj novinári. Najprv z toho, že štartuje na európskom šampionáte. Potom z toho, že za Slovensko. A naostatok z jeho výkonov.
Denník Sovetskij sport zaradil Davida Musuľbesa medzi „zblúdilých synov“. Jeden z popredných ruských zápasníckych funkcionárov dokonca medzi zradcov.
Vyslaný korešpondent denníka Kommersanť napísal, že „udrel hrom z jasného neba“ a Musuľbesa označil za senzáciu majstrovstiev.
Šokovaný bol aj hlavný tréner ruskej reprezentácie Dzambolat Tedejev.
Musuľbes bol tri roky jedným z jeho spolupracovníkov: starším trénerom voľnoštýliarov najťažších kategórií. Funkciu dostal po poslednej olympiáde. Akoby satisfakciu za to, že ho nenominovali do Atén, kde mal obhajovať zlatú medailu zo Sydney 2000.
S tým sa David nikdy nezmieril. Šéftréner Tedejev vedel, že uvažuje vrátiť sa ešte na žinenku. Vedel aj o jeho pokuse štartovať za Slovensko na lanských majstrovstvách sveta v Baku, ktorý mu Rusi priamo v dejisku šampionátu rázne zamedzili. Aj o tom, že koncom vlaňajška skončil pôsobenie v ruskej armáde a na poste trénera reprezentácie. Napriek tomu sa v Tampere tváril prekvapene. „Musuľbes bol na našom sústredení, a keď som sa ho pýtal na prestup do inej krajiny, povedal mi: Nikam neodchádzam,“ vysvetľoval.
Funkcionári ruského zápasníckeho zväzu boli lepšie informovaní. Už mesiac pred ME poslali na Ruský olympijský výbor list, v ktorom uviedli argumenty, na základe ktorých by mal byť Musuľbes zbavený možnosti štartovať v Pekingu za Slovensko. „Urobiť to, bude veľmi ťažké,“ priznal v ruských médiách výkonný riaditeľ zväzu Georgij Brjusov, no dal: „Ľudsky Davida možno pochopiť. Ale je aj zákon konkurencie...“
„Nech bude tak, ako má byť,“ zareagoval zmierene Osetínec.
Rusi majú z neho strach. V Tampere na ceste do finále vyradil ich talentovaného Achmetova. „Vyrastal pred Musuľbesovými očami a za jeho bezprostrednej účasti – dá sa povedať, že Musuľbes pozná jeho možnosti lepšie ako on sám,“ pripomenul viceprezident ruského zväzu Adlan Varajev. Urazený šéftréner Tedejev sa však vyhráža: „Máme aj silnejších borcov ako Achmetov...“
Víťaz superťažkej kategórie na tokijskej olympiáde 1964 Aleksandr Ivanickij hovorí o „hotovej senzácii“. „Musuľbes dokonale pozná súperov, kým oni jeho nie,“ konštatuje skúseným okom sedemdesiatnika a predpovedá: „Ak si vybojuje miestenku do Pekingu, bude tento múdry tridsaťpäťročný borec hlavným favoritom olympiády.“
Autor: mo