SOČI, PRAHA. Žiaden významný prelom v sporných otázkach prezidenti Spojených štátov a Ruska – George Bush a Vladimir Putin nedosiahli. Včera však hlavy veľmocí podpísali deklaráciu o partnerstve – dokument vymedzujúci strategické rámce rusko-amerických vzťahov.
Obaja lídri sa v ňom zaväzujú pokúsiť sa nájsť kompromisné riešenie sporu o systém americkej protiraketovej obrany. Komentátori označujú deklaráciu za hmlistú, nejasnú a neprinášajúcu ani náznak možného riešenia sporu.
Záverečné rande
Posledné stretnutie prezidentov Putina a Busha sa konalo v rezidencii ruského lídra Bočarov ručej v čiernomorskom letovisku Soči. Ak sa obaja muži, ktorí sa oslovujú dôsledne krstným menom a nazývajú sa priateľmi ešte niekedy vôbec stretnú, už to nebude schôdzka na najvyššej úrovni.
Preto bol summit v Soči skutočne odviazaný. Pri sobotňajšej večeri sa dokonca obaja prezidenti uvoľnili tak, že sa pripojili k tancujúcim kozákom. Aj pred včerajšími pracovnými raňajkami pôsobili obaja vodcovia veľmocí nadmieru spokojne.
Po rokovaní Putin opäť zopakoval, že Moskva je dôrazne proti rozmiestneniu prvkov americkej protiraketovej obrany v strednej a východnej Európe. Bush naznačil, že napriek odporu svojho priateľa radar v Českej republike a najskôr i raketová základňa v Poľsku stáť budú.
Na záverečnej tlačovej konferencii Putin vyhlásil, že „v ruskom principiálnom postoji k americkým plánom k žiadnym zmenám nedošlo. Zostávajú rozdielne pohľady na základný prístup“.
Aj tak zrejme počas rokovaní o akýchsi východiskách z patovej situácie hovorili. „Isté náznaky pokroku zaznamenané boli,“ vyhlásil totiž Putin. Pripustil dokonca „opatrný optimizmus“ týkajúci sa vyriešenia problému protiraketovej obrany. „Pokladám to za možné,“ odpovedal doslova na otázku, či tento problém vôbec má riešenie. „Je dôležité, že na expertnej úrovni sa naši špecialisti dohodli na tom, o aké opatrenia zvyšujúce dôveru pôjde,“ dodal. Obavy by podľa Putina mohol zmierniť trvalý pobyt ruských expertov na základniach v Poľsku a Česku.
Bush: Hovorme otvorene
Ako povedal Putin, Američania konečne „pochopili ruské znepokojenie a zároveň sa ho úprimne snažia zmierniť“. Ruský prezident ocenil, že Bush navrhol, „aby sme nad týmito systémami pracovali spoločne“.
Americký prezident doplnil Putina osvedčeným ubezpečením, že radar ani rakety nebudú namierené proti Rusku. Dodal však, že presvedčiť o tom ruských partnerov dá ešte veľa práce. Pretrvávajú rozpory i v názoroch na ďalšie obmedzovanie útočných strategických zbraní.
Už pred rokovaním dal Bush neformálnym spôsobom najavo, že ani žiadny veľký progres nečaká, keď vyzval Putina, aby sa mu nebál otvorene povedať čokoľvek. „Až bude všetko povedané a urobené, podáme si ruky,“ dodal so smiechom.
V našom postoji k americkým plánom k žiadnym zmenám nedošlo.
Vladimír Putin, prezident Ruskej federácie
Autor: Agentúra Epicentrum