PARÍŽ, BRATISLAVA. Olympijská pochodeň sa včera na svojej púti do Pekingu lúčila s európskym kontinentom v Paríži.
Oheň, ktorý koncom marca zažali v gréckej Olympii, sa v doterajšej histórii podarilo uhasiť len počasiu. Dvakrát. Do tretice ho včera „sfúkli“ francúzski aktivisti, protestujúci proti čínskemu zásahu v Tibete.
Paríž sfúkol pochodeň
Demonštranti, na ktorých sa Paríž pripravil nasadením troch tisícok policajtov, dvakrát prerušili štafetu a pochodeň museli organizátori zahasiť a schovať do autobusu a nakoniec pre časový skĺz zrušiť aj poslednú etapu trasy.
Asi päťsto demonštrantov sa pokúšalo dostať k pochodni už hneď po štarte neďaleko Eiffelovej veže. Neskôr si líhali do cesty štafety, čomu sa snažila zabrániť polícia. Tá zatkla podľa agentúry AFP piatich ľudí.
Pochodeň podľa televízie CNN trikrát zhasla a museli ju opäť zažať. Olympijský oheň však horel po celý čas v zabezpečenej schránke.
Čína: Ide o tibetskú sabotáž
Pochodeň absolvovala v Paríži oveľa kratšiu trať ako deň predtým v Londýne. Aj v britskej metropole aktivisti chceli poukázať na situáciu v Tibete
a 37 z nich skončilo za mrežami, keď sa pokúšali zhasnúť oheň hasiacimi prístrojmi.
„Olympijská pochodeň sa stala terčom. Vyzývame na okamžité mierové riešenie
v Tibete. Akékoľvek násilie nie je zlučiteľné s ideami hier,“ komentoval pre Reuters protesty Jacques Rogge, prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV).
Peking však vidí situáciu inak. Demonštrácie, ktoré olympijskú štafetu sprevádzajú, označila Čína za sabotáž. Cestu pochodne podľa hovorcu organizačného výboru sabotujú tibetskí separatisti.
Športovci nechcú mlčať
Do bojkotu olympijských hier v Pekingu sa začína zapájať čoraz viac športovcov a celebrít. Na parížskej radnici napríklad včera visel nápis Paríž, mesto ľudských práv a starosta mesta Bertrand Delanoë upozorňoval na spôsob, akým Čína zaobchádza s Tibeťanmi.
Viacerí športovci odmietli niesť v Londýne i Paríži pochodeň, francúzsky atlét Stéphane Diagana s ohňom bežal, ale v tričku s nápisom Pre lepší svet.
Atléti včera žiadali MOV, aby jasne povedal, nakoľko budú môcť otvorene hovoriť počas hier v Pekingu o ľudských právach. Olympijské pravidlá im totiž zakazujú prezentovať politické názory na olympiáde.
Právo na dôstojné zaobchádzanie majú všetci ľudia a mám tým na mysli najmä ľud Tibetu.
Bertrand Delanoë, parížsky starosta