BRATISLAVA. Cenové výkyvy na akciových trhoch spôsobené hypotekárnou krízou v USA sa dotkli aj výnosov rastových a dôchodkových fondov. No v oveľa menšej miere, ako boli straty na trhoch. Väčšina zo správcov dôchodkových úspor totiž zmenila investičnú stratégiu a znížila podiel akcií v portfóliách dôchodkových fondov.
Zastúpenie akcií v portfóliách dôchodkových fondov bolo už aj pred prepuknutím krízy hypoték nízke. Podiel akcií v rastových fondoch bol na konci minulého roka len niečo vyše 20 percent. Zákon pritom umožňuje investovať do akcií až 80 percent investícií sporiteľov v týchto fondoch. „V období prepadov na akciových trhoch treba akciovú zložku v portfóliách dôchodkových fondov redukovať,“ povedal Vladimír Mlynek z VÚB Generali DSS. V súčasnosti je podiel akcií vo väčšine rastových fondov pod 20 percentami.
Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) znížili aj podiely v akciách rozvíjajúcich sa trhov, či finančného a realitného sektora. Cien ich akcií sa dotkla hypotekárna kríza najviac. „Časť akciových investícií sme preskupili do akcií spoločností, ktorých ceny sú menej citlivé na pohyb trhu,“ povedala hovorkyňa ING Katarína Dobrovodská.
Zmeny sa dotkli aj investícií do dlhopisov. „V očakávaní dopytu po bezpečnejších aktívach sme začali výraznejšie nakupovať štátne dlhopisy a rovnako aj dlhopisy kvalitných korporátnych emitentov, prevažne nebankových,“ povedal Vladimír Šošovička z ČSOB DSS.
Riziko však zmierňuje aj pravidelné investovanie. Nákupná cena akcií sa tým priemeruje. Pri dlhodobom investičnom horizonte tak krátkodobé výkyvy na akciových trhoch nehrajú veľkú úlohu.
Sporitelia sa však veľmi o vplyv cenových výkyvov na akciových trhoch nezaujímajú. „Nezaznamenali sme výraznejší nárast reakcií a otázok v súvislosti s dianím na akciových trhoch,“ povedal Erik Osuský z Axa DSS. Spoločnosti nezaznamenali ani zvýšený počet prestupov z rastových fondov do konzervatívnych. Tie neinvestujú do akcií. „Šlo o niekoľko desiatok sporiteľov,“ povedal Viktor Kouřil z VÚB Generali.